GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

KPSS’deki iddiaların ardından ÖSYM Başkanı görevden alındı

KPSS sorularının bir yayınevinin deneme soruları ile aynı olduğu iddialarının ardından Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Yerine atama yapılmadı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınan Halis Aygün’ün yerine atama yapılmadı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunan kararda “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr.  Halis Aygün, 3 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinin 2. maddesi gereğince görevden alınmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ne olmuştu?

KPSS’nin temel soru kitapçıkları ile cevap anahtarlarının yayımlanmasıyla birlikte sosyal medyada sınava dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. Yapılan çok sayıda paylaşımda, “Sorular, Yediiklim Yayınları’nın test ve deneme kitapçıklarında ve YouTube kanallarında sınavdan önce yayımlanan sorularla birebir aynı” iddiası dile getirildi.

Eğitim Sen ve Eğitim-İş şaibeler aydınlatılsın çağrıları yaparken CHP’li Alpay Antmen konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na dilekçe verdi.

ÖSYM’den ise “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” açıklaması geldi.

Tayyip Erdoğan, yükselen tepkiler üzerine iddiaların araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi. Twitter hesabından açıklama yapan Erdoğan “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır” dedi.

https://yaziyor.org/2022/08/02/osym-kpss-sorularina-iliskin-iddialari-yalanladi-erdogan-inceleme-talimati-verdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir