GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

ÖSYM, bilgilendirme tablosunu hesaplayamadı, işlem hatası yaptı

Matematik profesörü olan ÖSYM Başkanı Twitter hesabından ÖSYM yüzdelik bir toplama işaret eden tabloyu paylaştı. Tabloda verilen rakamların toplamının %100 olması gerekirken %118,64 olduğu görüldü.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, YKS sonuçlarına göre, tercihlerine yerleşen üniversite adaylarına tercih sırasına göre yerleşme oranını gösteren bir tablo paylaştı. Öğrencilerin yüzde kaçının kaçıncı tercihine yerleştiğini gösteren ve yüzdelik bir toplama işaret eden tabloda verilen rakamların toplamının yüzde 118,64 olduğu görüldü.

ÖSYM’nin hatalı bilgilendirme tablosu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ile ilgili bazı bilgileri paylaşan ÖSYM Başkanı matematik profesörü Halis Aygün, adayların tercih sırasına göre bir programa yerleşme oranlarına dair verileri Twitter hesabından paylaştı.

Aygün, paylaşımları içinde; “Adayların Tercih Sırasına Göre Yükseköğretim Programlarına Yerleşme Oranı” başlıklı tabloya da yer verdi.

Tabloda, yerleşen adayların yüzde kaçının hangi tercihine yerleştiğine ilişkin yüzdelik oranlar sıralandı. Ancak, tablodaki yüzdelik oranların toplamının yüzde 118,64 olması dikkati çekti. Böylece, toplam 100 olması gereken yerleşen aday oranı, 118,64 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir