DünyaManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Nazi cehennem çukuru, Rusya’da ortaya çıktı: 3.500’den fazla ceset!

Nazi cehennem çukur: Nazilerin çocukları ve bebekleri döverek katlettikleri Hitler’in korkunç ‘‘ölüm ocağı’’ Rusya’da ortaya çıktı.

Rusya’da 3,500’den fazla cesetin bulunduğu Nazi’lerin çocuk ve bebeklerii katlettiği ‘‘ölüm ocağı’’ bulundu.

Salsk şehrinde bulunan toplu mezarlık II. Dünya Savaşı’nda bölgeyi işgali esnasında işlenen suçlara dair korkunç yeni kanıtlar ortaya koyuyor.

Kadınlara ve çocuklara ait cesetler

Sahada şaşkınlarını gizleyemeyen kazıcılar bebekler de dahil olmak üzere düzinelerce katledilmiş kadın ve çocuğa ait  kalıntıların bulunması ile dehşete düştü.

Cesetlerde işkence izleri

Kanıtlar birçoğunun süngü ile bıçaklandığını, başlarına tekme atıldığını ve dövülerek öldürüldüklerini gösteriyor.

Yetkililerin ‘‘tarihsel adalet  kurumu’’ olarak adlandırdığı operasyon Nazi suçları için ‘’zaman aşımına uğramadan’’ yasal bir bulgu bulmayı hedefliyor.

Şu anda ciddi suçları araştırma ile görevli olan ülkenin Soruşturma Komitesi ile çalışan gönüllü arama ekibi Mius-Font tarafından yönetiliyor.

Mius-Front, Salsk şehrinin ölüm ocağında keşiflerinin halen devam ettiğini söyledi.

Çoğu çocuk

1942-43 yıllarında Naziler çoğunun çocuk olduğu 3,500 sivili öldürdü.  Kazı esnasında bir ile on yaşları arasında 15 çocuğun kalıntılarına rastlandı.

Kazı çalışanları ‘‘ Savaşta çocukların öldüğünü görmekten daha korkunç bir şey yoktur. Herhangi bir savaş gazisi de size bunu söyleyecektir’’ dedi.

Keşiflere, Sovyet dönemi ile ilgili servis arşivlerinin gizliliğinin kaldırılmasından sonra izin verildi.

Örgüt önceleri Nazi vahşetini kendi halkından saklamıştı, fakat Sovyet döneminden kalma gizli dosyaların açığa çıkarılmasıyla vücut kalıntıları aranmasına devam ediliyor.

Daha önce karşılaşılmayan bulgular

Ancak ülke çapında yapılan çok sayıda kazıya rağmen, Rostov bölgesinde yapılan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen bulgular, kazıcıları cinayetlerin barbarlığı karşısında dehşete düşürdü.

Arkeologlar tarafından yapılan açıklamada çoğunluğun kafaya bir çizme ya da yumrukla alınan darbeden öldüğü belirtildi.  Ayrıca Nazilerin çocukların kafalarını taş ocağının kuru çamuruna vurarak zarar verdiklerini ve daha öncesinden böyle bulgularla karşılaşmadıklarını söylediler.

Çocuklara ait olabileceği düşünülen kırık kafatası

2 – 14 yaş arası çocuklar

Bulunan cesetlerin arasında birkaç Kızıl Ordu savaş esiri vardı fakat cesetlerin çoğu yaşlı, genç ve kadınlara ait.

DNA analizinin yapıldığı 60 insan kalıntısından 16’sının kadın ve 19’unun iki ve on dört yaşları arasında çocuklar olduğu öğrenildi.

Sıradan bir arkeoloji çalışma değil

Grup başkanı Andrey Kudryakov  infaz çukurlarındaki kazılara psikolojik olarak dayanmanın zor olduğunu, sıradan bir arkeoloji veya arama çalışmasının olmadığını söyledi. Kudryakov ayrıca daha önceden detaylı araştırılmamış olan bu alanın şimdi korkunç sırlarının açığa çıktığını ve kaç çocuğun öldüğünü öğrendiklerini ifade etti.

Ölülerin çoğunun 1941 yılında Naziler tarafından başlatılan Barbarossa Harekatı’nda ölen Ruslar, Yahudiler ve çingenelerin olduğuna inanılmaktadır.

Arkeologlar, bazı kurbanların DNA ları ile yaşayan akrabalarını eşleştirmeyi ümit etmektedirler.

Çeviri: Gözde Batmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir