KadınManşet - Yan

Nisan ayında 16 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan ayı raporuna göre 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Nisan ayı raporunu yayımladı. Rapora göre Nisan ayında 16 kadın katledildi, 14 kadın ise şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Rapora göre öldürülen 11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi; 5’i de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

8 kadın, evli olduğu erkek tarafından katledildi

Nisan ayında öldürülen 16 kadının 8’i evli olduğu erkek, 1’i tanıdık birisi, 1’i akrabası, 1’i babası, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i kardeşi tarafından öldürüldü. 2 kadının ise fail ile olan yakınlığı bilinmemekte.

Raporda ayrıca kadınların 7’sinin evinde, 2’sinin sokak ortasında, 1’inin ıssız yerde, 1’inin arazide, 1’inin iş yerinde, 1’inin otelde, 1’inin barakada,1’inin apartman girişinde öldürüldüğü ve bir kadının ise nerede öldürüldüğünün bilinmediği belirtildi.

“Şiddet boyut değiştirerek sürüyor”

Raporda, “11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

https://yaziyor.org/2021/04/30/istanbul-sozlesmesinden-cekilme-karari-resmi-gazetede-yayimlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir