ÇevreGündemManşet - YanSon 24 Saat

Cengiz İnşaat’tan İkizdere açıklaması

Tüm itirazlara rağmen Rize’nin İkizdere İlçesinde taş ocağı yapmak için çalışmalara devam eden Akp’li Cengiz İnşaat tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Yapılan açıklamada, daha önce ÇED raporuyla yalan olduğu ortaya çıkan “En iyi taş İkizdere’de” iddiasını sürdürdü. Cengiz İnşaat, ham madde temini tamamlandıktan sonra ağaçlandırma çalışması yapılacağını ve doğal yaşamın geri kazanılacağını öne sürdü.

Rize İkizdere’de taş çıkarmak için jandarma eşliğinde yurttaşların direnişini kırmaya çalışıp İşkencedere Vadisi’ni talan eden Cengiz İnşaat, tepkiler üzerine açıklama yaptı.

‘Bitki ve ağaçlandırma çalışması yapıp doğal yaşamı geri kazanacağız’

Açıklamasında “Taş ocağında maden araması yapıldığına, ocağın daha sonra farklı amaçlarla kullanılacağına dair iddialar asılsız olup Rize İyidere Lojistik Limanı projesi ile sınırlı ham madde temini tamamlandıktan sonra toprak üzerinde bitki ve ağaçlandırma çalışması yapılarak mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır” iddiaları yer aldı.

ÇED raporunda bölgeden numune alınmadığı yazılmıştı

Açıklamada ayrıca deniz dolgusu için en uygun taşların İkizdere’de olduğu iddiası de öne sürüldü.

En uygun taşların İkizdere’de olduğu iddiası AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı tarafından da dile getirilmişti.

“Projenin sahibi olan ilgili Bakanlık tarafından yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda uygun taş ocakları belirlenmiş, rezerv miktarı ve dayanıklılık değerleri dikkate alınarak koşulları sağlayan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden ilgili mevzuat kapsamında ham madde üretim izni alınmıştır.” denildi.

Yazıcı’nın açıklamalarının ardından ÇED raporunu inceleyen Jeofizik Mühendisi, Deprem Bilimi Doktoru Dr. Savaş Karabulut, tutanağa, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün ilgili ocak sahası için araştırmaya gelen mühendisler tarafından “Numune alınmasına ihtiyaç duyulmamıştır” cümlesinin yazıldığına dikkat çekmişti.

Ham maddenin temin edileceği taş ocağının seçilmesi konusunda herhangi bir tespit yetkisi veya tasarrufunun bulunmadığını öne süren Cengiz İnşaat, “Ham maddenin temin edilmesi planlanan İkizdere Cevizlik Taş Ocağı, Bakanlık tarafından seçilmiştir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir