GündemManşet - Yan

Niğde’de bir vaşak, patileri ve ağzı bağlanmış bir şekilde ölü bulundu

Niğde’de nesli tükenmekte olan bir vaşak, patileri ve ağzı bağlanarak öldürüldü.

Niğde’de Aladağlar Milli Parkı bölgesinde nesli tükenmekte olan ve avlanılması yasak olan bir vaşak, patileri ve ağzı bağlanmış olarak cansız halde bulundu.

Patileri ve ağzı bağlı olarak cansız halde yatan vaşağın fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşan Dağcı Serdal Televi, “Bu hayvanı yıllarca bölgede vakit geçirmeme rağmen görme şansım olmamıştı. Kim bilir nasıl avladılar” ifadelerini kullanarak tepki gösterdi.

Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce öldürülen vaşağın görüntüsünün sosyal medya yayınlanmasıyla, yetkililer vaşağın cansız bedenini incelemeye aldı.

Niğde Besleme Grubu Platformu Kurucusu Elif Al ise 4 Nisan Sokak Hayvanları Koruma Günü’nde kötü haber aldıklarını ifade ederek, “Görülmesi her insan için büyük bir şans olan bir vaşağın öldürüldüğünü, ayaklarının bağlandığını öğrendik. Bu gerçekten kabul edilemez bir durum, çok üzücü. Hayvanseverler olarak, bununla ilgili ciddi caydırıcı yasaların çıkmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Niğde Valiliği’nden açıklama

Niğde Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada soruşturma başlatıldığı bildirilerek, “Valiliğimiz tarafından oluşturulan ekiplerimizce yapılan araştırma neticesinde hayvanın yaklaşık beş gün önce öldüğü, üzerinde ateşli silah yarası ve izinin olmadığı görülmüş olup hayvanın iç organlarının vahşi hayvanlar tarafından yenilmiş olması nedeniyle ölüm sebebi tespit edilememiştir. Öte yandan paylaşılan fotoğrafta ağzı bağlanmış gibi görünmekle birlikte bu durumun hayvanın kendi yemek borusunun çenesine dolanmasından ibaret olduğu anlaşılmıştır.  Arazide arka ayaklarından bağlı bir şekilde terk edilen vaşağın kim veya kimler tarafından buraya getirildiğinin, ölümünün doğal yollarla mı insan eliyle mi olduğunun tespiti için soruşturma devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir