GündemManşetPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Newroz’da 5 yaşındaki 2 çocuk gözaltına alındı

Diyarbakır Barosu, Newroz’da geleneksel Kürt kıyafeti giyen 5 yaşındaki iki çocuğun gözaltına alındığını açıkladı.

Diyarbakır Barosu, yaptığı yazılı açıklamada Newroz’da 2 çocuğun gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Baro, çocukların giydikleri geleneksel Kürt kıyafetleri mazeret gösterilerek gözaltına alındığını açıkladı.

Konu hakkında yönetmeliği hatırlatan baro, açıklamasında “Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği m.19 kapsamında 12 yaşından küçük olan çocukların suç nedeniyle yakalanmayacağı ve suç tespitinde kullanılamayacağı açıkça belirtildiği halde 5 yaşındaki çocuklara yakalama ve gözaltı işlemi yapılarak kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ihlal edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Suç duyurusu ve şikayet başvurusu

“19 Mart 2022 tarihinde iki çocuğun kesk ü soru zer renkli motiflerin yer aldığı geleneksel kıyafet giymesi nedeniyle haklarında işlem yapılması üzerine TCK’nın 94 eziyet suçu, 109 (Kişiyi Hürriyetin Yoksun bırakma) ve TCK 257. maddeleri gereğince ilgili kolluk görevlileri hakkında gerekli tahkikatın yürütülerek cezalandırılmaları amacıyla Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak kolluk görevlileri ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusu ve şikâyet başvuruları yapılmıştır” denilen açıklamada, Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi hukuki süreci takip etmeye devam edeceklerini belirtti.

Diyarbakır Barosu:Yargılama sürecinin takipçisi olacağız

Baronun açıklamasının tamamı şöyle:

“19 Mart 2022 tarihinde Diyarbakır İli Bismil ilçesinde gerçekleştirilen Newroz kutlamasında geleneksel kıyafet giyen çok sayıda kişinin alana girişleri engellenmiştir. Suç şüphesi olmaksızın yakalama ve gözaltı işlemleri yapılmıştır.

Geleneksel kıyafet giyen 5 yaşındaki A.B. ve E.B. isimli ikiz kardeşler anneleri Zeynep B. ile birlikte, Newroz kutlaması için alana gitmek istemişlerdir. Polis memurlarınca, ikiz çocukların geleneksel kıyafetleri, kıyafette bulunan kesk ü soru zer (sarı-kırmızı-yeşil) içerik gerekçe gösterilerek alana girişlerinin engellendiği, kıyafetlerinin çıkartıldığı ve yakalama işlemi yapılarak emniyete anneleri Zeynep B. ile birlikte götürüldükleri öğrenilmiştir.

Newroz kutlamasına ilişkin alana gelen yurttaşlara karşı kolluk görevlilerince kontrol noktalarında özellikle geleneksel kıyafetler ve motiflere ilişkin engelleyici yaklaşımlarda bulunulmuştur. Yakalama, Gözaltına Alma ve İfade Alma Yönetmeliği m.19 kapsamında 12 yaşından küçük olan çocukların suç nedeniyle yakalanmayacağı ve suç tespitinde kullanılamayacağı açıkça belirtildiği halde 5 yaşındaki çocuklara yakalama ve gözaltı işlemi yapılarak kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ihlal edilmiştir. Ayrıca suç ve şüphe olmaksızın yapılan yakalama ve gözaltı işlemi, çocukların geleneksel kıyafetlerinin çıkartılması nedeniyle işkence, insanlık dışı ve kötü muamele yasağı, barışçıl toplanma hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkı ihlal edilmiştir.

Barışçıl toplanma hakkı kapsamında, Newroz Bayramı’nı kutlamak için alana gelen yurttaşlara ilişkin kolluk görevlilerinin engelleyici yaklaşımı, hukuksuz ve orantısız müdahalede bulunulması, suç ve şüphe olmaksızın yakalama ve parmak izi işlemlerinin yapılması, geleneksel kıyafetlerin çocukların üzerinden cebren çıkartılması neticesinde yurttaşların temel hak ve hürriyetleri ihlal edilmiştir.

19 Mart 2022 tarihinde iki çocuğun kesk ü soru zer renkli motiflerin yer aldığı geleneksel kıyafet giymesi nedeniyle haklarında işlem yapılması üzerine TCK’nın 94 eziyet suçu, 109(Kişiyi Hürriyetin Yoksun bırakma) ve TCK 257. maddeleri gereğince ilgili kolluk görevlileri hakkında gerekli tahkikatın yürütülerek cezalandırılmaları amacıyla Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak kolluk görevlileri ve soruşturma savcısı hakkında suç duyurusu ve şikâyet başvuruları yapılmıştır.

Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak hukuki süreci takip etmeye devam edeceğimizi ve yargılama sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir