ManşetPolitikaSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Newroz kutlamalarında gözaltı gerekçesi:Tertip komitesi söylenen türküye müdahele etmedi

Çorlu’da Newroz kutlamalarının tertip komitesinde yer alan 7 kişinin gözaltına alınmasına dair konuşan avukat Ayhan Özdemir “Bu insanların yeri yurdu belli, daha önce de çağrıldıklarında ifadeye gitmiş insanlar. Çocuklarının gözü önünde evlerinin basılmasının, komşularının baskına şahitlik etmek için çağrılmasını gerektirecek bir durum yok” dedi.

Komite türküye müdahale etmedi diye gözaltı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Newroz kutlamalarına katılan ve tertip komitesinde yer alan 7 kişi sabah saat 08:00’de yapılan ev baskınları ile gözaltına alındı. Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen kişilerin henüz savcılık ifadeleri alınmazken, avukat Ayhan Özdemir gözaltı gerekçesi olarak kutlamada atılan slogan ve türkünün gösterildiğini belirtti. Edinilen bilgiye göre, kutlama esnasında söylenen bir türküde “Kürdistan” ifadesinin geçmesi ve polisin uyarısının ardından tertip komitesinin türküyü söyleyen kişilere müdahele etmemesi, yine “Devrim şehitleri” adına yapılan saygı duruşu gözaltı gerekçelerinin arasında yer alıyor.

“Fiilen cezalandırmadır”

Ev baskınlarına ilişkin konuşan avukat Özdemir Emek Partisi Çorlu İlçe Başkanı Erdal Koçer’in ev baskını esnasında iki çocuğunun gözü önünde gerçekleştiği ve ev aramasına şahitlik etmeleri üzerine komşularının çağırıldığını aktardı. Yine gözaltına alınanlardan Fevziye Korkmaz’ın engelli çocuğunun gözü önünde evinin basılarak gözaltına alındığını bildirdi. Özdemir, “Bu insanların yeri yurdu belli, daha önce de çağrıldıklarında ifade vermeye gitmişlerdir. Çocuklarının gözü önünde, üstelik engelli bir çocuğun önünde böyle bir baskına gerek var mıydı? Komşuları çağrılarak bu insanlar kriminalize edilmiş. Çağırılsaylardı zaten giderlerdi ifadeye. Durum böyleyken bu kişiler için iki gün gözaltı süresi verilmesi, üstelik bunun hafta sonuna denk getirilmesi fiilen cezalandırmadır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir