DünyaTüm HaberlerYaşam

NBA efsanesi Bill Russell hayatını kaybetti

NBA takımlarından Boston Celtics’in efsane ismi Bill Russell, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Boston Celtics forması ile 11 şampiyonluk yaşayan NBA’in efsane basketbolcu Bill Russell, 88 yaşında hayatını kaybetti. Bill Russell’ın ölüm haberi ailesi tarafından duyuruldu. Yapılan açıklamada efsane ismin eşinin yanında huzur içinde vefat ettiği ifade edildi.

NBA tarihinin ilk Afrika kökenli başantrenörü olan Bill Russell, Boston Celtics takımının başında 2 NBA şampiyonluğu daha yaşadı. Oyunculuk kariyeri boyunca sadece Boston Celtics takımında oynayan Bill Russell, Boston Celtics, Seattle SuperSonics ve Sacramento Kings‘te başantrenör olarak görev yapmıştı. NBA’de 11 kez All Star seçilen efsane basketbolcu 5 kez de ‘En Değerli Oyuncu’ ödülünün sahibi olmuştu.

Boston Celtics tarafından 6 numaralı forması emekli edilen Bill Russell, 13 yıllık oyunculuk kariyerinde 15.1 sayı, 22.5 ribaunt ortalaması yakalamıştı. Bill Russell halen NBA’in en çok yüzük kazanan oyuncusudur.

İnanması güç performans

12 Şubat 1934 yılında Louisiana’da doğan Bill Russell, 1955 ve 1956 yıllarında San Francisco Üniversitesi ile NCAA şampiyonluğu kazanmıştır. Bu dönemde 55 maç üst üste kazanarak inanması güç bir performans göstermişlerdir.

2.08 m boyunda olan ve pivot pozisyonunda oynayan Bill Russell, NBA’de oynadığı dönemlerde büyük pivot Wilt Chamberlain ile karşılaştırılmıştır. Her ne kadar bireysel anlamda ona karşı zayıf kalsa da elde ettiği şampiyonluklar sayesinde onu geçmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir