ManşetMedyaSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Musa Anter Gazetecilik Ödüllerine mesaj yollayan İmamoğlu: Faillerinin yakalanmasını diliyorum

Bu yıl 28’incisi düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de katledilen Musa Anter anısında her yıl verilen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin 28’incisi sahiplerine verildi.

Yeni Yaşam Gazetesi tarafından Şişli İlçesinde bulunan Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz,  HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik,  DİSK’e bağlı Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, İnsan Hakları Derneği(İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Ödül töreni, özgür basın mücadelesini konu alan sinevizyon gösterisiyle başladı.

‘Türkiye’de yeri asla doldurulamayacak bir misyonu oldu’

Törende açılış konuşmasını Yeni Yaşam İmtiyaz sahibi Dr. Rıdvan Turan gerçekleştirdi. Turan şunları söyledi: “Gerçekleri ortaya koymak için bu kadar bedel ödeyen, emek sarf eden başka bir yayın var mıdır bilmiyorum. Özgür basın Musa Anter’den bu güne gelen özgürlük, hak, hukuk ve adalet mücadelesinin adı oldu. Devletin bütün engellemelerine rağmen büyüyerek, gelişerek bu günlere ulaştı. Gazetecilerin katledilmesinden, gazete binalarının bombalanmasına kadar yaşanan pek çok zulüm gerçekliği yok edemedi, tam tersine gerçeklik o kadar büyüdü ki, dünyanın dört bir yanında boy verdi. Türkiye’de yeri asla doldurulamayacak bir misyonu oldu.”

‘Savaşların ilk büyük kurbanı hakikattir’

Ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Apê Musa adına düzenlenen bu ödüllerin çok önemli olduğunu kaydetti.

Sancar sözlerinin devamında “Hakikat mücadelesinde ısrarı ve özgürlük mücadelesinde inadı yaşatıyor ve yaşatacak. Özgür basın bugün en ağır şartlarda hakikat mücadelesini yürütmeye devam ediyor” dedi. Sancar’ın konuşması şöyle devam etti;

“Savaşların ilk büyük kurbanı hakikattir. Dolayısıyla eğer barışa ulaşmak istiyorsak mutlaka hakikate gitmek ve asla vazgeçmemek zorundayız. Hedefimiz barış içinde eşit ortak bir yaşamdır. Buna en büyük katkıyı özgür basın emekçileri yapıyor. Bu nedenle savaş politikalarıyla kendini var eden iktidara, savaş üzerinden kendini var eden bütün baronlara, savaş dilini kışkırtanlara tekrar söylüyoruz. Karşınızda özgür basın ordusu var, en büyük hedefleri hakikattir.”

Kürt sorununda çözümün diyalog ve müzakereden geçtiğini söyleyen Sancar “Her bir adımında özgür basının rolünü kimsenin aklından çıkarmaması gerekir. Bu yol hepimizin yoludur. Bu yolda bize değerli miras bırakan başta Apê Musa olmak üzere tüm şehitlere minnet borçluyuz” diye konuştu.

‘Dimdik ayaktayız’

Sancar’ın ardından Anter’in oğlu Dicle Anter, özgür basın emekçilerine yönelik katletmeler, gazete binalarının bombalanmalarına varan saldırılara karşı halen dimdik ayakta olduklarını söyledi.

Anter’in kızı Rahşan Anter sağlık  sorunları nedeniyle törene katılamadığı  için görüntülü mesaj gönderdi ve mesajda şunları söyledi: “Babam keşke hayatta olsaydı, yaptıklarımızı görseydi. Yaşadığınız bu gelişimi görse çok mutlu olurdu. Biliyorum ki gönlü çok rahat. Onun izinden gidiyorsunuz. Özgür gündemden tutun da Yeni Yaşam gazetesine kadar büyük bir yol katlettiniz.”

İmamoğlu’ndan mesaj

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da törene bir mesaj gönderdi. İmamoğlu’nun mesajı şöyle: “Anadolu coğrafyamızın yetiştirdiği çok kıymetli aydınlarımızdan olan Musa Anter’i katledilişinin 29’uncu yıl dönümünde rahmetle anıyorum. Faillerinin en kısa sürede yakalanmasını tüm kalbimle diliyorum. Ülkemizde ve tüm dünyada adaletin, demokrasinin barış ve kardeşliğin hüküm sürdüğü günlerin özlemi ile tüm katılımcıları saygı ve sevgiyle kucaklıyorum.”

Konuşmaların ardından Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Ödüller, müzik dinletisinden sonra sahiplerine verildi.

Ödüller sahiplerini buldu

Müzik dinletisinin ardından ödüller sahiplerine verildi. 

“Türkçe Haber Dalı”nda Birincilik Ödülü Canan Coşkun’un “Valilik ‘Nefes darlığından öldü’ demişti: Kulaklarından ve gözlerinden kan gelmiş” başlıklı haberine verilirken; Diren Yurtsever ve Gökay Başcan’a da Jüri Özel Ödülü verildi.

Kadrî Esen’in “Ji rûpelên dîrokê 2 stran û helbesteke derbarê kurdan de” başlıklı haberi Kürtçe Haber Dalı’nda birinciliğe layık gördü. Kürtçe Haber Dalı Jüri Özel Ödülü’ne ise Sema Çağlak’ın “Lutfiye Gokkan ji bo me hem rêber hem mamoste hem jî dayik bû” başlıklı haberi layık görüldü.

Kadın Haberciliği birincilik ödülü; Öznur Değer’in “Ankara’da 35 sağlık kurumundan yalnızca 7’si kürtaj yapıyor” başlıklı haberine verildi. Kadın Haberciliği Jüri Özel Ödülüne ise Medine Mamedoğlu’nu ve Derya Ren’i değer gördü. 

Karikatürde ise Musa Keklik ve Fahriye Çıtaklı birincilik ödülüne layık görüldü. Karikatür Jüri Özel Ödülü’ne ise Sait Munzur layık görüldü.

Onur Ödülünü ise Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi Hacı Esvet Şenyaşar, oğulları Celal ve Adil Şenyaşar’ı kaybeden Emine Şenyaşar aldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir