Bilim ve TeknolojiSon 24 SaatTüm Haberler

Microsoft hacklendi; “37 GB’lık veri sızdırıldı” iddiası

Hackerların iddiasına göre bu saldırıda 37 GB’lik veri sızıntısı yaşandı

Hacker grubu Lapsus$, bu kez de Microsoft’a siber saldırı gerçekleştirdi. Hackerların iddiasına göre bu saldırıda 37 GB’lik veri sızıntısı yaşandı. Sızdırılan veriler arasında Bing ve Cortana gibi dev projelerin kaynak kodları da var. Son dönemlerde sık sık duymaya başladığımız Lapsus$ isimli hack grubu, Microsoft’a bir siber saldırı düzenledi. Edinilen bilgilere göre hackerlar, Microsoft projelerine ait kaynak kodlarını da içeren tam 37 GB’lik veriyi sızdırdı. Torrent dosyası haline getirilen verilerin 250’den fazla Microsoft projesi için kod içeriği belirtiliyor.

Microsoft çalışanlarına ait e-postaları da ele geçirildi

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan incelemelerde, hackerların Microsoft’a ait bilgileri gerçekten de ele geçirmiş olabilecekleri ifade ediliyor. Sızdırılan dosyalar arasında Bing arama, Bing haritalar ve Cortana gibi projelere ait kodlar yer alıyor. Bazı siber güvenlik uzmanlarına göre sızdırılan bilgiler sadece bunlardan ibaret değil. Microsoft çalışanlarına ait e-postaların da ele geçirildiği bildiriliyor.

“Araştırma başlattık”

Lapsus$’un saldırıyı duyurması ile Microsoft tarafından bazı açıklamalar geldi. Microsoft yetkilileri, hackerların iddialarından haberdar olduklarını ve konuyla ilgili araştırma başlattıklarını duyurdular. Ancak şu an için net bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden saldırıyı iddia kapsamında değerlendirmek gerekiyor. 

Teknoloji devleri hedef alınıyorlar

Teknoloji dünyasının önde gelenleri, bir süredir eşi benzeri görülmemiş siber saldırılara maruz kalıyorlar. Örneğin NVIDIA, uğradığı bir siber saldırı sonucunda 1 TB veri kaybı yaşamıştı. Bunun etkisi geçmemişken bu kez de Samsung’dan saldırı açıklaması geldi. Şirket, 200 GB kapasiteli veriyi hackerlara tarafından ele geçirildi. Benzer bir durum Vodafone ile Ubisoft’un da başına geldi. Tüm bu saldırıların ortak noktası ise Lapsus$’tu. Hackerlar şimdi, devasa bir saldırıyı daha gerçekleştirmiş gibi görünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir