Manşet - YanTüm HaberlerYaşam

Meteoroloji uyardı: İstanbul’da nem oranı yüzde 80’in üzerine çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sıcak çarpmalarına karşı uyarılarda bulunurken, ülkenin en doğusunda da kuvvetli sağanaklar görülebileceğini belirtti. İstanbul’da ise nem seviyesinin yüzde 80’in üzerine çıkabileceği uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre kavurucu sıcaklar, bugünden başlayarak pazar gününe kadar etkisini sürdürecek. Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor.

İstanbul’da nem yüzde 80’i geçecek

NTV’de yer alan habere göre, İstanbul’da bugün öğle saatlerinde yüzde 40 seviyesinde olan nem, gece saatlerinden itibaren artmaya başlayacak. Yarın bu oranın yüzde 80’in üzerinde olması bekleniyor.

Hangi il, kaç derece?

Açıklamada, “Günün en yüksek hava sıcaklıklarının İstanbul’da 32-34, Edirne’de 36- 39, Çanakkale’de 35- 39, Bursa’da 34- 37, Balıkesir’de 34- 38, İzmir’de 37- 40, Manisa’da 38- 42, Aydın’da 41- 44, Muğla’da 38- 41, Antalya’da 39- 41, Adana’da 37- 40 dereceler civarında seyredeceği tahmin edilmektedir” denildi.

‘Sıcak çarpması’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) sıcak çarpmasına karşı da uyarıda bulundu

Açıklamanın devamında “Hafta boyunca batı ve güney kıyılarda etkili olması beklenen sıcak hava dalgası nedeniyle,11.00 ile 16.00 saatleri arasında başta yaşlılar, çocuklar ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sıcak çarpmasına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önem arz etmektedir” uyarısı yer aldı.

Bölgede son durum

Marmara’da Balıkesir, Çanakkale boyunca poyraz daha sert esecek. Bölgede sıcaklık yükseldi: Edirne 38, Balıkesir 35, Sakarya 33 derece.

İç Anadolu’da Kayseri’den Konya’ya kadar şiddetli rüzgar var. Sivas’ın bazı kesimlerinde yağmur geçişleri olabilir Bölgede sıcaklığı 29-33 derecelerde olması bekleniyor.

Ege Bölgesi’nde de sıcaklıklar oldukça yüksek seyrediyor. Ancak Manisa’dan, Bodrum’a kadar rüzgarın kuvvetli esmesi sıcak çarpması tehlikesini biraz da olsa engelliyor. Bölgede bugün Muğla 39 derece, Kütahta 33 derece.

Orman yangını riski

Akdeniz ve Güneydoğu’da kuru ve çok şiddetli esen rüzgarlar orman yangını riski yaratıyor. Kahramanmaraş, Gaziantep tarafında karayel fırtına boyutunda: Adana 40, Gaziantep 37 derece.

Trabzon, Rize, Artvin kesimde yağmur bugün de şiddetli olduğundan dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunuyor.

Doğu Anadolu’da da rüzgar kuvvetli esecek. Erzurum, Kars, Ağrı tarafında yaz sağanağı var.

Tıklayın: İklim değişikliği: Son 50 yılda 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti

Tıklayın: Gece sıcakları riski: “Vücudumuz, soğumaya vakit bulamayacaktır”

Tıklayın: Kuyucuk Gölü kurudu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir