GündemManşet - YanSon 24 SaatYaşam

Mersin’de Kürt aileye ırkçı saldırı: Taşla saldırıp uçurumdan atmak istediler

Hewlêr’den Mersin’e gelen aile, bozkurt işaretleri yapıp Kürtlere küfürler savuran ırkçı bir grubun taşlı ve coplu saldırısına uğradı. Saldırı ile ilgili 3 kişi gözaltına alınırken olaya tanık eden bir kişi saldırganın kafasında taşla vurduğu kişiyi uçurumdan atmak istediğini söyledi.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr’den Mersin’e gelen Muştaq Mahmud Kerim ile ailesi, dün öğlen saatlerinde Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Sırtlan mevkiinde 3 kişinin ırkçı saldırısına uğradı. Saldırıda Kerim ile bir aile bireyi hafif yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Anamur Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Kafasından aldığı darbe nedeniyle ağır yaralanan Kerim’in durumunun iyi olduğu belirtildi.

Aileye saldıran M.F.O., M.B.S. ve S.O.’nun gözaltına alındı. Saldırganlar, emniyet ifadelerinde, trafik kazası nedeniyle kavga ettiklerini savundu. Saldırganların adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. 

Görgü tanığı: Bozkurt işareti yapıp Kürtlere küfür etti

Görgü tanığı olan ve olaya müdahale eden Cihan Kutluk, basına verdiği demeçte şunları belirtti:

“Adama ve 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuna taşlarla saldırdılar. Adam bariyerlere doğru savrularak bayıldı. Adamı uçurumdan atmaya çalıştılar. Yol verme kavgası olarak yansıtılabilir ama gerçekte öyle değildi. Bozkurt işareti yapıp Kürtlere küfür edince ırkçı bir saldırı olduğunu anladım. 5 dakika boyunca Kürtlere küfürler savurdular. Adamı alarak cipine bindirdim ve jandarma noktasına ulaştırdım. Sonra da ambulansı çağırarak hastaneye ulaştırdık.”

Kutluk, olayın ardından Tekeli Jandarma Karakolu’na giderek ifade verdi. Kutluk’un Jandarma Karakolu’nda verdiği ifadesi şöyle:

13.05.2021 günü saat 16.00 sıralarında kendime ait aracım ile Adana ilinden cenazem olması dolayısıyla Antalya’ya seyahat etmekteydim. Mersin ili Bozyazı ilçesine bağlı Gözsüzce Mahallesi Sırtlan mevkiine geldiğim anda virajlı yollarda trafiğin durduğunu gördüm. Neden durduğunu anlamak için araçtan indim esnada yabancı plakalı beyaz bir jipin en önde durduğunu ve birkaç kişinin kavga ettiğini gördüm. Kavgayı ayırmak maksadı ile yanlarına gittiğimde 01 YG 428 plakalı siyah Honda Civic marka aracın beyaz jipin önünde durduğunu ve siyah araçtan inen 3 şahsın beyaz jipin sürücüsünü ailesinin yanında öldüresiye dövdüklerini gördüm. Aralamaya çalışsak da başarılı olamadık. Beyaz jipin sahibi olan yabancı şahsı, eşini ve çocuklarını da tartakladıklarını gördüm. 01 YG 428 plakalı siyah araçta yolcu olarak bulunan isminin sonradan Mehmet Fatih Oflaz olduğunu öğrendiğim şahsın eline büyükçe bir taş alarak beyaz jipin sürücüsünün kafasına ve yüzüne 4 kere vurdu. İlk vuruşlarında şahıs dengesini kaybederek yol kenarında bulunan bariyerlere doğru devrildi. Bariyerlerden uçuruma doğru atmaya çalıştılar. Son vuruşunda şahıs bayılarak yere yığıldı. Yerde baygın olarak yattığı halde vurmaya devam ettiler. Şahsın ağzından, burnunda ve kafasından sürekli kan geliyordu. Daha sonra çevredekilerin ‘Öldü yeter’ diye bağırmalarından sonra şahsı yerde baygın bir şekilde bırakarak araçlarına doğru yöneldiler.

Görgü tanığını ölümle tehdit etti

Araca binecekleri esnada Mehmet Fatih Oflaz isimli şahıs geriye doğru geriye dönerek, ‘Bu olaya şahit edeni ileride bekliyor olacağım ve öldüreceğim. Kim bu olaya şahitlik yaparsa… Size burayı dar edeceğim. … Kürtleri’ diye tehditler savurdu. Daha sonra baygın şahsı kendi çabalarımla kendi araçlarına bindirerek Tekeli Jandarma Karakolu’na yakın olan Aytemiz isimli petrole getirdim ve jandarmayı ekiplerine haber verdim. Olay yerini ve anı kendime ait telefonla çekmiş olduğum videoyu kendi rızam ve isteğim doğrultusunda tahkikata eklenmek üzere Tekeli Jandarma Karakolu Komutanlığı ekiplerine teslim ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir