GündemManşet

Merdan Yanardağ, Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı görüşmeyi anlattı

Merdan Yanardağ, Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı görüşme sırasında konuşulanları anlattı.

Merdan Yanardağ, TELE1’deki 18 Dakika programında Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı görüşmenin detaylarını anlattı. Yanardağ, cuma akşamı Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine ulaştığını söylerken, para verilen diğer politikacıların ve gazetecilerin isminin olduğu ses kaydının artık ABD’nin elinde olduğunu vurguladı.

“Bize 8-9 dakikalık ses kaydını atacaktı”

Yanardağ, “Amerikalıların Sezgin Baran Korkmaz hakkında çok hızlı bir şekilde bir tutuklama kararı çıkarmasının altında -telefon konuşmalarının dinlendiğini varsayarsak eğer- belki de benimle yaptığı görüşme vardır çünkü bize 8-9 dakikalık ses kaydını atacaktı” ifadelerini kullandı.

“Benim malıma mülküme konuya çalışıyorlar”

Yanardağ, Sezgin Baran Korkmaz’ın kendisine “Benim malıma mülküme konuya çalışıyorlar” dediğini aktardı. Kimin bunu yaptığını sorduğumda ise “Ankara’daki bazı klikler ve lobiler” yanıtını verdi. Bu kliklerin kim olduğunu sorduğumda ise “Size açıklayacağım çünkü Türkiye’de güvendiğim iki gazeteci kaldı, biri siz biri de Uğur Dündar” dedi.

SBK’nın bankada 700 milyon dolar parasının olduğunu söylediğini aktaran Yanardağ, “Bunların yüzünden ben 4 bin 200 çalışanım var ama maaşlarını ödeyemedim” dediğini de ekledi.

‘Süleyman Soylu çağırdı’ iddiası

Sedat Peker’in Süleyman Soylu’nun SBK’yı yanına çağırma iddiasını soran Yanardağ “Birinden 45 milyon dolar alacağınız varmış ve bunu unutup, borcu silmenizi istemiş. Böyle bir olay oldu mu? Oldu ise bu kişi kim diye sordum” dedi. Yanardağ, Korkmaz’ın “Bunu şimdi telefonda söylemeyeceğim ama ben bunu size açıklayacağım” yanıtını verdiğini de ekledi. “Bunları söylemezseniz konuşmanın hiçbir kıymeti olmaz” diye yanıtlayan Yanardağ, asıl meselenin 9 dakikalık kaydı olduğunun altını çizdiğini belirtti. ABD’deki soruşturmayı da hatırlatan Yanardağ’a SBK “ABD’de soruşturmam” yok yanıtını verdi. Bunun üzerine Yanardağ, “Yalan söyleyen ve bir kara para aklama şebekesinin Türkiye’deki en önemli ve tek ayağı olan adam” ifadelerini kullandı.

“İsviçre’de şu an şirketlerimin başındayım”

Hakkındaki iddianameyi hatırlattığını belirten Yanardağ’ın aranmasına rağmen tutuklanmayan tek kişi olduğunu söyledi. Korkmaz’ın kendisine “Ben o işi hallettim. İsviçre’de şu an şirketlerimin başındayım. Benim hakkımda şu an tutuklama kararı olsa İsviçre’de bu şirketlerimin başında nasıl olacağım” dediğini de aktardı.

https://yaziyor.org/2021/06/22/ugur-dundar-ile-yilmaz-ozdil-birbirine-girdi/
https://yaziyor.org/2021/06/22/sedat-pekerden-ugur-dundara-mesaj/
https://yaziyor.org/2021/06/17/gazeteci-serkut-bozkurt-sezgin-baran-korkmazdan-para-alan-12-gazeteciden-biri-ahmet-hakan/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir