PolitikaYaşam

‘Mahallemizde düğün var’ ifadesi ‘Örgütsel şifre’ sayıldı, 7 buçuk yıl hapis cezası verdiler

Yerel ses sanatçısı Metin Kılıçaslan’ın “Mahallemizde düğün var” ifadesi, “örgütsel şifre” sayılarak, 7 buçuk yıl hapis cezası verildi. Yargıtay’ın dosyayı karara bağlamaması nedeniyle 6 yıldır tutuklu olan Kılıçaslan tahliye edilmiyor.

 Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 6 yıldır tutuklu bulunan Metin Kılıçaslan, 15 Nisan 2021 tarihinde şartlı tahliye olması gerekirken, Yargıtay’ın dosyayı karara bağlamaması nedeniyle serbest bırakılmıyor.

Mezopotamya Ajansı (MA)’nın haberine göre 5 Haziran 2015 tarihinden bu yana tutuklu olan yerel ses sanatçısı Kılıçaslan hakkında, Newroz ve HDP’nin mitinglerine katılması gibi gerekçelerle iddianame hazırlandı. Yargılandığı Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, Kılıçaslan’a çeşitli suçlamalarla toplam 12 yıl hapis cezası verdi.  

Delil olmadığı için beraat veren mahkeme sonra delil olmadan ‘Örgüt üyeliği’ dedi ve ceza verdi

Kılıçaslan’ın avukatı bu karara itiraz etti. İtiraz sonucu Antep Bölge Adliye Mahkemesi, isnat edilen “kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnmek” , “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmek”, “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine ateşli silahlar veya havai fişek, Molotof benzeri el yapımı patlayıcı maddelerle katılma” suçlamalarıyla ilgili dosyada sadece telefon kayıtlarından başka delil olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. Ancak aynı mahkeme, çelişkili bir karara imza atarak, Kılıçaslan’a sadece telefon dinlemelerini delil olarak göstererek, “örgüt üyeliği” gerekçesiyle 7,5 yıl hapis cezası verilmesi kararını onadı.

Kılıçaslan’ın avukatı Bölge Adliye Mahkemesi’nin onadığı 7,5 yıllık hapis cezası kararını Yargıtay’a taşıdı. Dosya yıllardır Yargıtay’da bekletiliyor.

‘Mahallemizde düğün var’ örgütsel şifre

Kılıçaslan’a “örgüt üyeliği” iddiasıyla verilen cezaya delil olarak, tape kayıtları sunuldu. Telefon kayıtlarında, Kılıçaslan’ın bir arkadaşıyla yaptığı görüşmesinde yer alan “mahallemizde düğün var”, “evet biliyorum kardeş” ifadeleri, “örgütsel şifre” olarak değerlendirildi.  

Kılıçaslan’ın avukatı Cihan Toprak, Kılıçaslan’nın dosyasında telefon dinlemeleri dışında hiçbir delilin olmadığını kaydetti. Toprak, Yargıtay’ın Kılıçaslan’ın cezasını onasa bile yine tahliye olacağını belirterek, “Dosyada kesinleşmiş bir hüküm olmadığı için tahliye edilmiyor, cezanın infazını gerçekleştiremiyor. Kendisi hükümlü olmadığı için infaz kanunundan yararlanamıyor. Bölge adliye mahkemesi Kılıçaslan hakkında, telefon dinlemelerine dayanarak diğer suçlardan ceza verilmeyeceğine hükmetti. Doğal olarak bu suçlamadan da aynı sonucun çıkmasını bekliyoruz” dedi.   Dosyada Kılıçaslan ile birlikte 6’sı tutuklu olmak üzere 26 sanık olduğunu belirten Toprak, “Yargıtay işini yapmıyor. Yargıtay dosyayı karara bağlasa, Metin Kılıçaslan tahliye olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir