KadınManşet - Yan

Çocuk yaşta kendisinden 30 yaş büyük bir adamla zorla evlendirdi: Benim yaşımda çocukları vardı

15 yaşındayken kendisinden 30 yaş büyük bir erkekle ikinci eş olarak zorla evlendirilen şuan 83 yaşında olan Halime Kahraman yaşadıklarını anlattı. “Benim yaşımda çocukları vardı. Ne yapabilirdim ki çok zordu. Şimdiki kadınlar öyle olmasın, istedikleri yaşamda diretsinler” dedi.

Yaşadıklarını Mezopotamya Ajansına (MA) ‘na anlatan Halime Kahraman, şunları söyledi:

Eşim ticaretle ilgileniyordu. Bu nedenle köyümüze gelmiş ve beni bir yerde görüp babama sormuş. Babam da bana sormadan zorla evlendirdi. Herhangi bir söz veya nişan olmadı. Hemen düğün yaptılar. Ne yapabilirdim ki. İlk evliliğinden benim yaşımda çocukları vardı. Düğünden önce evli olduğunu söylediler. Ne yapacağımı bilemedim. Çok zor bir durumdu.

Şiddet evliliğin ilk günlerinden itibaren başladı

Daha evliliğin ilk günlerinde fiziki ve psikolojik şiddete maruz bırakılan Kahraman, daha sonra bu şiddetin sistematik bir hal aldığını anlattı. 17 yaşında anne olan Kahraman, “Her gün beni dövüyordu. Ortada hiçbir sebep yokken bile dövüyordu. Bu süre zarfında 10 çocuğum oldu. Onları zor şartlarda büyüttüm. Çocuklarım büyüdü ancak maruz kaldığım şiddet devam etti. Çocuklar ‘Annemizi neden dövüyorsun?’ diye sorduğunda hiçbir şey söylemiyordu çünkü haksızdı. İlk eşine de zulüm ediyordu. Zaten ona iyi olsaydı ikinci kez evlenip haksızlık eder miydi?” diye belirtti.

‘Şimdiki şartlar olsaydı beni çocuk yaşta evlendirmelerine izin vermezdim’

Eşinin köylülerle yaşadığı bir kavga sonrası 1990 yılında Van merkeze taşındıklarını kaydeden Kahraman, şiddet ve baskının burada da devam ettiğini söyledi. 26 yıl önce eşi yaşamını yitiren ve çocuklarıyla birlikte Van’da yaşamını sürdürmeye devam eden Kahraman, “Eğer şimdiki şartlar olsaydı asla beni çocuk yaşta evlendirmelerine izin vermezdim. Şimdiki şartlar eskiye göre daha iyi. Anne babalara da çağrımdır; kız çocuklarını çocuk yaşta evlendirmesinler. Anne ve babamın ne hakkı vardı ki beni çocuk yaşta 45 yaşında evli biriyle evlendirmeye? Şimdiki kadınlar öyle olmasın, istedikleri yaşamda diretsinler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir