DünyaManşetTüm HaberlerYaşam

Mağarada yaşayan evsiz adamı ‘manzaralarını bozduğu’ için kovmaya çalışıyorlar

Milyoner ev sahipleri, mağarada yaşayan evsiz adamı ‘’manzaralarını bozduğu’’ için sahilden kovmaya çalışıyor

64 yaşındaki Awhi geçen yıl Yeni Zelanda’nın zengin  sahil kasabası Maunganui Dağı’nda yol üzerindeki eski bir mağarada yaşamaya başladı.

Awhi’nin harap evi, Pasifik Bulvarı boyunca uzanan evlerin büyük teraslarından görülüyor.

Grafiti kaplı mağaranın içinde bir yatak, kiler olarak kullanılan küçük bir raf seti ve yerde desenli bir hasır da var.

Mağaranın girişinde sahilde oynayan çocukların bıraktığı oyuncak arabalar ve peluş ayıcıklar bulunmakta.

Awhi yakındaki parktan kovulduktan sonra sadece ‘’ sıcak kalacak bir yer ‘’ istediğini söyledi. Ancak zenginler beş çocuk babası Awhi’yi derme çatma evinden çıkarmak için mücadele ediyor.

Awhi, Stuff gazetesine verdiği röportajda ‘’Burada yaşayanların hepsi milyoner. Benim buradan gitmemi tercih ederler,’’ dedi.

Zengin yerlilerin bir zamanlar oymacılık okulu olarak kullanılan mağaradan atılması için toplantılar düzenlediğini ve ayrıca Tauranga milletvekili Simon Bridges’den de yardım istediklerini söyledi.

Bridges bazı öfkeli sakinlerin son aylarda Awhi’nin arkadaşlarının geç saatlere kadar içki içip parti yapmalarından şikayetçi olmak için kendisiyle iletişime geçtiğini söyledi. 

Mağarada yaşayan evsiz Awhi

Bridges, ‘’Orada birkaç milyon dolarlık ipoteğim olsaydı ben de aynı şeyleri hissedebilirdim.  Karmaşık bir durum. Merhametsiz gibi de görünmek istemem. Her iki taraf için de üzücü ‘’ dedi.

Konsey başkanı Marty Grenfell, milyonerlerin endişelerinin polise iletileceğini söyledi.

Ancak Awhi polislerin ve belediye personelinin ziyarette bulunduğunu ve ‘’anlaşmaya vardıklarını’’ iddia etti.

Her ne kadar milyonerlerden şiddetli bir tepkiyle karşı karşıya olsa da, evsiz hayır kurumu Under the Stars Awhi ile ilgilenmekte.

Koordinatör Laura Wood şunları söyledi : ‘’Bir mağarada yaşayan bir adam olduğunu duydum. Yanına gitti ve biraz yiyecek bıraktık. Çok can yakın biri gibi görünüyor.’’

Eskiden ormancılık ve inşaatçılık yapan Awhi, ‘’Ailem buralıydı. Okula gittim. Buradan uzaklaştım, evlendim, çocuklarım oldu, annem öldü ve tekrar buraya döndüm. Evde işler yolunda gitmedi ve bu yüzden tekrar yola çıktım.’’ dedi.

Awhi evsizliğin hissettirdiği özgürlükten hoşlandığını söyledi.

Awhi, ‘’ Sonsuza kadar yaşamayacağım ama zamanı gelene kadar kalabildiğim kadar kalmak istiyorum’’ şeklinde konuştu.

Konsey, Awhi’nin 18 aydan fazla bir süredir mağarada uyuduğunu ve evsiz olduğu için de hiçbir yere gönderemediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir