DünyaManşet - Yan

Kuzey Kıbrıs’tan Erdoğan’a cevap: Burası sizin vilayetiniz değil

Kuzey Kıbrıs’ta Kuran kurslarının kapatılması yönündeki karar sonrası açıklama yapan Erdoğan’a cevap geldi.

Kuzey Kıbrıs’ta Anayasa Mahkemesi’nin ‘laiklik’ ilkesi gereği Kuran kurslarının kapatılması yönündeki kararı sonrası başlayan tartışmalar sürüyor.

“Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz”

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Fahrettin Altun gibi isimlerin karara yönelik söylemleri üzerine Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy, tepki gösterdi. “Burası sizin vilayetiniz değildir. Ankara’dan emirler yağdırarak Kıbrıslı Türkleri yönetemezsiniz” diyen Akansoy, “Demokrasi, federal çözüm ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen için sonuna kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“Erdoğan ve Altun’u protesto ediyoruz”

Konuya ilişkin bir açıklama da Sol Hareket’ten geldi.

Sol Hareket’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “İşbirlikçi UBP’nin açtığı kapılardan seller gibi akan bu müdahalelerin kolu, artık akademik yapılarımıza ve yargımıza kadar sirayet etmiştir. Ülkemizdeki laikliğe ve bağımsız yargıya yönelik tehditlerinden dolayı Erdoğan’ı ve Fahrettin Altun’u protesto ediyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kursları ile ilgili aldığı karardan sonra Türkiye CB’lığı resmi kanallarından ve TC Cumhurbaşkanı’nın kendisinden gelen tehditkâr açıklamalar, kayyum rejiminin iki egemen devlet iddiasındaki ayrılıkçı çözüm söylemi ile bile ters düşen bir noktadır!

Kültürel asimilasyon yanında, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan insanların iradesine yıllardır yapılan müdahaleler 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimi döneminde ayyuka çıkmıştır.

İşbirlikçi UBP’nin açtığı kapılardan seller gibi akan bu müdahalelerin kolu, artık akademik yapılarımıza ve yargımıza kadar sirayet etmiştir. Ülkemizdeki laikliğe ve bağımsız yargıya yönelik tehditlerinden dolayı Erdoğan’ı ve Fahrettin Altun’u protesto ediyoruz.

Sol Hareket olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde kimsenin baskı ve tahakkümü altında yaşamayacağımızı yineliyoruz. Mecliste temsil edilen ve edilmeyen tüm ilerici partilerle, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, üzerimizde kurulan ilhak tehdidine karşı sokakta ve tüm demokratik ve diplomatik süreçlerde beraber, tek cephe olarak hareket etmenin önemini tekrar vurgularız.

Kurtuluş yok tek başına; ya hep beraber, ya hiçbirimiz!”

Ne olmuştu?

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi, laiklik çerçevesinde her türlü eğitimin ancak Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde olması gerektiğine karar vermişti. Erdoğan ise karar sonrası “KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye’de ne ise KKTC’de de aynı olmalı. Müsamaha edemeyiz” demişti.

https://yaziyor.org/2021/04/15/kuzey-kibrista-kuran-kurslarinin-kapatilmasina-karar-verildi/
https://yaziyor.org/2021/03/31/mustafa-akinci-akp-tarafindan-tehdit-edildim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir