GündemKültür SanatManşet - Yan

Ahmet Hakan: Erkan Oğur iki dakika dik duramadı!

Yandaş Ahmet Hakan, İbrahim Kalın’la yaptığı iş birliği sonrası ‘derviş’ ilan ettiği Erkan Oğur’u, özeleştirisi sonrası “iki dakika dik duramadı” diyerek eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ‘Hiç Oldum’ şarkısının düzenlemesini yapması sonrası gelen eleştirilere cevap veren veren Erkan Oğur, ‘Hata yapmış olabilirim’ demişti. Oğur’un bu sözleri sonrası Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, daha önce destek verdiği Oğur’u hedef alan bir yazı yazdı.

‘Derviş’ benzetmesi

Hakan, 15 Nisan’da ‘Erkan Oğur’a yapılan yobazlığın ta kendisidir’ başlığıyla yayımlanan yazısında, şunları söylemişti:

Bütün görüş ayrılıklarını bir tarafa bırakarak bir araya gelme cesaretinin ortaya konmasına sevindim. Fakat gönüllerini ve kafalarını mahallelere ayırmış cepheleşme taraftarı yobazlar, bu cesaretin bedelini Erkan Oğur’a ödetmeye kalktılar. ‘Sen nasıl İbrahim Kalın’la türkü söylersin?‘ diye özetlenebilecek bir yobazlıkla… Erkan Oğur’a mavi gökyüzünü dar etmeye kalktılar.

Aldırma Erkan Oğur aldırma! Sen gözlerini yumup çağlar ötesinden gelmiş bir abdal gibi türkülerini söyleyen ve kendini kırklara, yedilere adayan bir eski zaman dervişisin.

Günümüz dünyasının bütün leş linç orduları birleşse de… Bilen bilir, sen yine dönmezsin yolundan.”

“İçimin bir köşesi cız etmişti”

Erkan Oğur ise kendisine yönelik eleştiriler sonrası yaptığı açıklamada, “Kendisi de aradı, ricacı oldu. ‘Çalarsam mutlu olacağını’ söyledi. Ben de ‘Benim için bağlama çalıp halk müziği seven İbrahimsiniz. Tabii ki çalarım’ dedim. İçimin bir köşesi cız etmişti, benim ne işim var diye. Belki benim de hatam olmuş olabilir, böyle bir şeyi kabul etmek. Ben sadece müzik tarafına baktığım için çalmakta pek sorun görmedim. İnsanlar başka taraflara çektiler. Beni tanımadıkları için. Ben bugünkü iktidarı, hükümeti politikaları nedeniyle tasvip eden biri değilim.” ifadelerini kullanmıştı.

“Birlikte susmaya karar verdik”

Oğur’un sözleri üzerine açıklama yapan İbrahim Kalın ise, “Kendisini arayıp konuştum. ‘Bu pervasızca saldırılar sizi sakın mahzun etmesin’ dedim. Birlikte susmaya karar verdik. Fakat üçüncü gün -belki yanlış hatırlayarak- söylediği şeylere şaşırdım ve üzüldüm. Keşke zorba saldırıların karanlık gölgesi, kendi irademiz ve muhabbetle paylaştığımız bu güzelliğin üzerine düşmeseydi. Canı sağ olsun. Herkes nasibinde ne varsa onu aldı.” sözleriyle sitem etmişti.

Yaşananlar sonrası Ahmet Hakan bugünkü köşe yazısında, daha önce ‘derviş’ ilan ettiği Erkan Oğur’a ‘iki dakika dik duramadı’ diyerek eleştirilerde bulundu.

“İki dakika dik duramadı”

Hakan, şunları söyledi:

“İbrahim Kalın’la türkü söylediği için… Mahallesi tarafından linç edilen Erkan Oğur, maalesef iki dakika dik duramadı. Şöyle bir baktım sağa sola verdiği demeçlere…

‘Azıcık hata yapmş olabilirim… Ama ben devrimciyim’ demeler.

‘Bir anlık dalgınlığıma geldi… Ama ben solcuyum’ demeler.

‘Pek düşünemedim… Ama ben aykırıyım’ demeler.

Buram buram devrimci pişmanlığı kokan cümleler… Buram buram solcu nedameti yükselen cümleler… Buram buram aykırı tövbesi yayılan cümleler…

Oysa söylemesi gereken tek bir şey vardı. Dik bir duruşla şöyle demesi gerekiyordu: ‘Ne yaptık kardeşim? Adam mı vurduk? Arsızlık mı yaptık? Türkü söyledik türkü.’ Öyle bir mahalle baskısıyla karşılaştı ki adamcağız. Bunu bile söyleyemedi.”

https://yaziyor.org/2021/04/17/ibrahim-kalindan-erkan-ogur-aciklamasi/
https://yaziyor.org/2021/04/16/erkan-ogurdan-ozelestiri-benim-de-hatam-olmus-olabilir-ben-solcu-devrimci-biriyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir