GündemManşet - YanTüm Haberler

Kutlu Adalı cinayetine ilişkin Türkiye’den bilgi istendi

Sedat Peker’in iddiaları sonrası yeniden gündeme gelen Kutlu Adalı cinayetine ilişkin Kuzey Kıbrıs tarafından Türkiye’den bilgi istendi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) polisi, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından Kuzey Kıbrıs’ta 6 Temmuz 1996’de öldürülen Gazeteci ve Yazar Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili yeniden başlatılan adli sürece ilişkin olarak Türkiye’den bilgi istedi.

Kıbrıs Meclisi’nde Mayıs sonunda ayrıca bir araştırma komitesi de kurulmuştu.

Tıklayın: Kuzey Kıbrıs’ta Kutlu Adalı cinayetini araştırmak için komite kuruldu

“Cinayet dosyası yeniden soruşturma ve araştırma kapsamına alınmıştır”

Bianet’te yer alan habere göre; bugün yazılı bir basın açıklaması yapan Polis Basın Subaylığı, şunları kaydetti:

“Son olarak ülke dışından yapıldığı bilinen bir sosyal paylaşım sitesinde, konu ile ilgili bazı açıklamalar içeren paylaşımlar yer almıştır. Bahse konu bu paylaşım ve gelişmeler çerçevesinde, Polis Genel Müdürlüğü tarafından cinayet dosyası yeniden soruşturma ve araştırma kapsamına alınmıştır.

“Bu maksatla Türkiye Cumhuriyeti makamlarından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 25 Aralık1987’de imzalanan ‘Suçluların Geri Verilmesi, Mahkeme İlamlarının Karşılıklı Tenfizi ve Adli Yardımlaşma Yasası’ uyarınca ilgili birimden gerekli bilgi talebinde bulunulmuştur.”

Açıklamada ayrıca, cinayet dosyasıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğünce gerekenlerin hassasiyetle yapılmaya devam edilmekte olduğunun, araştırma ve incelemelerin, olay aydınlatılıncaya kadar elde edilecek yeni bilgiler çerçevesinde sürdürüleceği aktarıldı.

Tıklayın: Cinayetten önce Kutlu Adalı’ya gönderilen tehdit mektubu ortaya çıktı

Tıklayın: Akıncı, Kutlu Adalı cinayetine ilişkin konuştu: Türkiye derin devleti tarafından işlenmiş bir cinayet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir