DünyaGündemPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Küba’daki protestolara Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel de katıldı

Küba’da “ekonomik kriz ve yaşam koşulları” gerekçesiyle düzenlenen protestoların ardından “Devrimi savunma” çağrısı yapan Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel de yüzlerce kişiyle birlikte sokağa çıktı.

Küba’da “ekonomik kriz ve yaşam koşulları” gerekçesiyle protesto eylemleri düzenlendi. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ise Kübalıları “Devrimi savunmaya” çağırdı.

Küba’da gösteriler başkent Havana’ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabasında başladı. Ülkenin farklı bölgelerinde de pazar günü hükümet karşıtı gösteriler gerçekleştirildi. 

Başkan ABD’yi suçladı

Gösteriler üzerine Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenerek Küba devrimlerine sahip çıkma çağrısı yaptı. Diaz-Canel, “Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Diaz-Canel, ABD yönetimini pandemi döneminde Küba’da siyasi istikrarsızlık çıkarmakla, abluka uygulayarak ekonomiyi altüst etmekle suçladı.

Öte yandan devlet başkanının çağrısının ardından birçok bölgede hükümete destek yürüyüşleri yapıldı. Prensa Latina’nın haberine göre, eylemlerin başladığı San Antonio de los Banos’a giden Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel burada yerel yetkililer ve halkla görüşmeler yaptı. 

Küba kendi aşısını üretti

Uzun yıllardır ABD ambargosu ve Kovid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik sorunlar yaşayan Küba’da ilaç kıtlığı ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşmakta sıkıntılar çekildiği belirtiliyor. Küba’ya yönelik ABD ambargosunun kaldırılması için uluslararası kampanyalar düzenleniyor. 

Küba’da pazar günü 6923 yeni Kovid-19 vakası tespit edilmiş ve 47 kişi yaşamını yitirmişti. Öte yandan Küba kendi Kovid-19 aşısını ürettiğini ve Abdala adı verilen aşının virüse karşı yüzde 92.28 oranında etkili olduğunu duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir