ÇevreSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Akyaka’daki Kadın Azmağına girişler kapatıldı

Tatil beldesi olan Akyaka’nın gözde sularından olan Kadın Azmağına giriş geçici olarak kapatıldı. Kuraklığa bağlı su seviyesindeki düşüş ve suya girilrek sudaki canlılara verilmesi nedeniyle bir süre Kadın Azmağına girilmeyecek.

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka’daki Kadın Azmağında kuraklığa bağlı su seviyesinin azalması, ve azmağa girenler nedeniyle sudaki canlıların yaşam alanlarının zarar görmesi nedeniyle girişler Ula Belediyesi tarafından geçici olarak kapatıldı.

Yüzmek yasak olmasına rağmen suya giriliyordu

Ula Belediyesi tarafından Kadın Azmağına geçici olarak kapatılma gerekçesini gösteren tabelalar asılırken, özel güvenlik ve jandarma bölgede devriye görevi yapıyor. Özel Çevre Koruma bölgesinde yer alan Kadın Azmağı, özellikle yaz aylarında vatandaşlar kaynak suyun çıktığı bölgede azmak içine masa sandalye koyuyordu. Azmak içinde yüzmenin yasak olmasına rağmen yüzenler çöplerini de azmak içine atıyordu.

Yıllar önce Akyaka’daki kadınların çamaşır yıkamaları nedeniyle adını ‘Kadın Azmağı’ olarak alan bölgede çok sayıda kaz ve ördek bulunuyor. Levrek, kefal ve yılan balığının yaşamını sürdürdüğü azmakta her türlü avlanma yasak. Yaklaşık 100 çeşit kuş ve 300 tür de bitkiyi içinde barından Kadın Azmağında tekneler tarafından her yıl yüzbinlerce ziyaretçi tekne turuna çıkıyor.

Kadın Azmağı çevresine tabelalar asılmasına rağmenhalen azmak içine girildiğini gören Ula Belediye Başkanı Özer Türkler, tabelaları göstererek azmak içinden çıkmaları konusunda uyardı.

Özel çevre koruması altında

Ula Belediye Başkanı Özer Türkler, Türkiye’de kıyı kenar çizgisi bulunan tek nehrin Akyaka’daki Kadın Azmağı nehri olduğunu söyledi.

Türkler, “Burası kıyı kenar çizgisi olan Türkiye’deki tek nehrimiz. Aynı zamanda Özel Çevre Koruma alanı içerisinde olup, ÖÇK bölgesi dediğimiz koruma altında olan bir bölgedir. Burası dünya harikası olan bir deremizdir. Fakat insanlarımızın son zamanlarda bilinçsizce kullanması, içine girip masalar atması, hatta içine girip mangal yakması, içeceklerinin şişelerini nehre atması sonucu nehrimiz son derece pislendi. Biz geçen hafta temizlememize rağmen yine kirlendi. Son zamanlarda yağışların da az olması sebebiyle nehrimizin seviyesi oldukça düştü bu yıl içeresinde. Dolayısı ile insanların ayak basması sonucunda balık yuvalarının bozulması içeresindeki bitki köklerinin kopması sonucunda azmak nehri son derece zarar gördü. Dolayısı ile biz de Belediye olarak burayı kapatma kararı aldık. Tabelalarda belirttiğimiz gibi, bir önceki kuşaktan devraldığımız haliyle biri sonraki kuşağa aktarmak ana hedefimiz olması nedeniyle burayı kapatmış bulunuyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir