GündemSon 24 SaatTüm Haberler

KPSS şaibe iddialarına ilişkin soru önergesi

KPSS sınavında sorulan bazı soruların Yediiklim yayınevinin deneme sınavındaki sorularla aynı olması iddialarına ilişkin CHP’li Lale Karabıyık Meclis’e soru önergesi verdi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS’deki şaibe iddialarını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay sordu.

Lale Karabıyık, ilgili bakanların yanıtlaması istemiyle verdiği önergelerde şu ifadelere yer verdi:

“Velilerin, öğrencilerin güveni kalmadı; sürekli benzer olaylar, iddialar meydana geliyor. ÖSYM tarafından yapılan ‘İncelenmiştir, sorun yoktur’ açıklaması yeterli değildir, soru işaretlerini ortadan kaldırmamıştır; öğrenci ve veliler artık bu açıklamayı yapan kuruma da, sınavlara da güvenleri kalmamıştır. Bakanlığın ve ilgili kurumun yıllardır zedelenen bu güveni tekrar yapılandırma konusunda en ufak bir girişimi bulunmamaktadır. Şuan ‘sorun yoktur’ açıklamasına bile, ‘olsa da vardı diyemezler, sınav güvenliğinde başarısızlıklarını kabul etmezler’ şeklinde düşünenler çok sayıdadır. Kaldı ki bu olayda bir cemaat, bir dernek vb. şaibesi hakkında çekinceleri olduğunu bize ulaşan öğrenciler ve aileler de ifade ediyor. Bu konunun takipçisi olacağız.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık önergede iki bakana yönelttiği ve cevap istediği sorular şöyle:

      2022 KPSS sorularının bir yayınevine ait kitapçık ile paralellik gösterdiği iddiaları doğru mudur?

     Hangi alanlarda kaç soru bu yayınevinin kitapçığı ile paralellik göstermektedir?

     2022 KPSS soruları daha önce herhangi bir alanda yayımlanmış mıdır?

     İptal edilmesi düşünülen soru var mıdır?

     2022 KPSS ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir