ÇevreDünyaYaşam

Koronavirüsü salgını adeta hayvanları insanlardan korudu: Nesli tükenme tehlikesinde olan gergedanların popülasyonu arttı.


Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde bulunan tek boynuzlu gergedan popülasyyonu Nepal’de arttı. Savunmasız bir tür olarak kabul edilen büyük tek boynuzlu gergedanların sayısı arttı. Nepal Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Departmanı’ndan Haribhadra Acharya’ya göre buna salgının turizmi durdurması neden oldu. Acharya, “Turistler neredeyse sıfır olduğu için hayvanların da alışkanlıkları rahatsız edilmedi” dedi.Corona virüs pandemisi nedeniyle turizm tüm dünyada durdu. Çevrecilere göre bu bazı hayvanların habitatlarının yeniden oluşmasına neden oldu. Nepal’de, tek boynuzlu gergedanlar son yirmi yıl içerisindeki en yüksek nüfusa ulaştı.

Boynuzları için avlanıyorlar!

Nepal’in DNPWC’sine göre gergedan, geleneksel Asya tıbbında kullanılan boynuzundan dolayı kaçak avcıların tehdidi altında. 21 cm’ye kadar uzayabilen gergedan boynuzlarının kanıtlanmış bir tıbbi faydası olmamasına rağmen ticareti yapılıyor.

Nepal Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Koruma Departmanı (DNPWC) sorumlusu Haribhadra Acharya’ya göre, Nepal’deki dört milli parkta gergedan nüfusu 2015’te 645’ken yüzden fazla artış göstererek 752’ye yükseldi.

Nepal Hükümeti tarafından 2000 yılından buna yana gergedan popülasyonları üzerinde yapılan hiçbir araştırmada 650’den fazla hayvana rastlamadı.

Acharya, gergedanların sayımının, yaşam alanını karelere bölen ekipler tarafından hesaplandığını ve daha sonra içerideki hayvanları manuel olarak saydıklarını anlattı. Bazen bölgeler arasındaki mesafeleri kapatmak için evcilleştirilmiş fillere bindiklerini belirten Acharya, bu şekilde yaptıkları sayımın üç hafta sürdüğünü söyledi.

Hayvanların büyük bir çoğunluğunun Chitwan Ulusal Parkı’nda yaşadığını ve bu nedenle sayımı en zor bölge olduğunu da ifade etti. 2015 yılında sayım verilerine göre, gergedanların yüzde 90’ı bu parkta yaşıyordu.

Acharya, popülasyondaki artışın habitat yönetimine yatırım, kaçak avlanmanın kontrol edilmesi ve gergedanların habitatlar arasında yer değiştirmesi gibi bir dizi değişikliğin sonucu olduğunu söyledi.

Acharya, “Chitwan Nepal’deki gergedanlar için önemli bir yaşam alanıdır, ancak alternatif bir nüfus oluşturmak için onları (diğer parklara) taşıdık ve nüfus bu parklarda ve Chitwan’da da arttı” dedi. Salgın nedeniyle hem yerli hem de yabancı turistlerin milli parklara artık gitmemesinin de önemli bir faktör olduğunu belirten Acharya, “turistler neredeyse sıfır olduğu için hayvanların da alışkanlıkları rahatsız edilmedi” değerlendirmesinde bulundu.

Bangladeş ve Butan’da nesli tükendi

Büyük tek boynuzlu gergedanların popülasyonu Hindistan ve Nepal’de 2.200’den az olması nedeniyle Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesinde savunmasız bir tür olarak listeleniyor. Tek boynuzlu gergedanların Bangladeş ve Butan’da şimdiden nesli tükenmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir