ManşetSağlık

Koca’dan aşı açıklaması: Haziran ayında 20 yaşa kadar inmek istiyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Haziran ayında BioNTech aşısıyla birlikte 20 yaşa kadar inmek istiyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıya bağlanan BioNTech CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, Türkiye’ye aşı tedariği ve aşıda üçüncü doz uygulamasına ilişkin bilgi verdi. Şahin, haziran sonuna kadar 30 milyon dozun, eylül sonuna kadar 120 milyon dozun Türkiye’ye gönderileceğini belirtti.

‘Üçüncü doz’ açıklaması

İki doz aşı uygulanan kişilerin üçüncü doz aşıyı ne zaman olacağını da açıklayan Şahin, “En erken 6 ay sonra ama 9 ay sonra verilse de yeterli. Türkiye’de 2022’de üçüncü doz aşı olur” dedi.

“Haziran ayında 20 yaşa kadar inmek istiyoruz”

Bakan Koca, tam kapanmayla birlikte Türkiye’de günlük vaka sayısının 10 binin altına düştüğünü kaydederken, “Bu vaka sayısının kalıcı ve sürekli olmasını sağlamak önemli. Bundan sonraki süreçte yasaklarla yönetimden ziyade daha çok kişisel tedbirlerle ve yaygın aşılamayla bu dönemi sürdürmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Bundan sonraki süreçte yaygın aşılama yapabilme kapasitesine ulaşılacağını söyleyen Koca, “Haziran ayında BioNTech aşısıyla birlikte 20 yaşa kadar inmek istiyoruz” dedi.

Yerli aşı açıklaması

Yerli aşı çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Koca, “Yerli aşıyla ilgili bildiğiniz gibi Faz 2 çalışması bitti. Faz 3’ün başlaması da zannediyorum önümüzdeki iki hafta içerisinde olacak” dedi. Koca, Faz 3’e geçecek aşının eylül ayı ayında acil kullanım onayı almasının söz konusu olabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir