GündemManşet

AKP’den Sedat Peker açıklaması: Meclis’te siyasi bir değerlendirme yapılması doğru değil

AKP’li Cahit Özkan, Sedat Peker’in açıklamalarını değerlendirdi, “Meclis’te siyasi bir değerlendirme yapılması doğru değil” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında İsrail ve Filistin arasında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özkan, Sedat Peker’in açıklamalarına ilişkin de konuştu.

“Mafyalarla mücadele ede ede bugünlere geldik”

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddialarını hatırlatan bir gazeteci, “Sedat Peker’in iddiaları söz konusu. Muhalefet Meclis’te bir soruşturma sürecinin işlemesinden yana. Böyle bir soruşturmadan yana mısınız? Destek vermeyi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

“Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphe edelim” diyen Özkan, “Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. İdarenin iş ve işlemleri, Anayasa’nın 125. maddesi çerçevesinde yargı denetimine tabidir. Özelikle son yarım asrı derin yapılarla, paralel yapılarla, çetelerle, mafyalarla mücadele ede ede bugünlere geldik” yanıtını verdi.

“Meclis’te siyasi bir değerlendirme yapılması doğru değil”

Anayasal hukuk düzeninin yanında durulması gerektiğini söyleyen Özkan, şunları söyledi:

“Elbette her türlü iddia araştırılacaktır. Bu tür iddialar hukuk devletinde kılı kırk yararcasına araştırılmalıdır. Biz de siyasi olarak bugüne kadar çetelerle, mafyalarla, derin ve paralel yapılarla çarpışa çarpışa mücadele ede ede geldik. Bugün Türkiye, çetelerin, mafyaların yeniden istikamet vermek istediği istikamette yol alamaz. Sayın Bakanımızın özelikle kendisiyle ilgili varsa bir iddia, bunların tüm ayrıntılarıyla soruşturulması ve kovuşturulmasıyla ilgili çağrısı bellidir. Yargının yaptığı çalışma ortada. Yargıya intikal eden meselelerde, yargının görüşmekte olduğu hususlarda Meclis’te siyasi bir değerlendirme yapılması doğru değil. Ancak bu soruşturmalar devam eder, hukuken anayasal rejiminin öngördüğü usul çerçevesinde bu mesele Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını gerektirirse çetelerle, mafyalarla, bunların bütün uzantılarıyla ilgili geçmişte yaptığımız çalışmalar, araştırmalar benzerini bugün de yapmaktan kaçınmayız.”

https://yaziyor.org/2021/05/20/suleyman-soylu-sedat-pekerin-aciklamalarina-yanit-verdi/
https://yaziyor.org/2021/05/20/sedat-pekerden-cuneyt-ozdemire-mesaj/
https://yaziyor.org/2021/05/20/sedat-pekerden-suleyman-soylu-aciklamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir