ÇevreGündemTüm Haberler

Kirlilikle anılan Nilüfer Çayı’nda eylem

Dünya Su Günü’nde 40 yıldır kirli akan Nilüfer Çayı için acil önlem çağrısında bulunuldu. Yerel belediye ile çevrecilerin yer aldığı etkinlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın politikaları eleştirildi.

Kaynağı Uludağ’dan başlayan ve Bursa içerisinde 200 kilometre dolaştıktan sonra Marmara Denizi’ne dökülen Nilüfer Çayı’nın kirliliğine dikkat çekmek için Bursa Çevre Platformu ile Nilüfer Belediyesi, Dünya Su Günü nedeniyle çayın üzerinde bulunan tarihi köprüde toplandı.

Burada yapılan açıklamada, Türkiye’nin su fakiri ülke olmaya yakın olduğu belirtildi.

‘Nilüfer çayı için acilen tedbir alınmalı’

Yaklaşık 40 yıldır kirli akan Nilüfer Çayı, Uludağ’da içilebilir durumdayken, kent içerisinde sanayi bölgelerinin bulunmasından dolayı kirlenmeye başladı. Foseptik görüntüsü veren ve dayanılmaz kokusuyla çevrede rahatsızlık uyandıran çayın, temiz akması için Dünya Su Günü’nde uzmanlar tarafından çağrı yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre, Nilüfer Çayı’ndan akan suyun kalitesi dördüncü grupta yer alırken, 2021 yılında yapılan değişiklik ile üçüncü sınıfa yükseltildi. Dördüncü grup sular literatürde “kullanılamaz” olarak değerlendiriliyor. Üçüncü sınıf su ise tarımsal sulamada kullanılabiliyor. Nitekim Nilüfer Çayı’ndan çekilen sularla bölgede tarım faaliyetleri sürdürülüyor. Nilüfer Çayı özellikle yaz aylarında canlıların barınmasına izin vermeyecek biçimde akıyor diyen Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, Türkiye’nin su fakiri ülke olmaya yakın olduğunu söyledi. “İnsani gelişme, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için olduğu kadar doğa ve tüm canlılar için de vazgeçilmezdir.”

Aksoy’un konuşmasında “Küresel iklim değişikliğine, su krizine,  kuraklığa, kıtlığa, açlığa neden olanları durdurmak için, tek yolun kamuoyuna doğruları ve gerçekleri açıklayarak bilgilendirmekten, halkımızın birlik ve mücadele ruhunu yükseltmekten geçtiğini biliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

‘Su kaynaklarının kullanımında doğru adımlar atılmıyor’

Etkinlikte konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, “şimdi görev zamanı” diyerek, artan nüfusun gelecekte daha fazla temiz suya ihtiyaç duyacağını belirtti. Erdem, su kaynaklarının kullanımında “doğru” adımlar atılmadığını savunarak, bunun en çarpıcı örneklerinden birinin Nilüfer Çayı olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir