GündemManşetPolitika

Kılıçdaroğlu’ndan İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklaması

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı için ittifak adayı olup olmayacağı sorusunu cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,”İki arkadaşımız da başarılı, bu başarıları hazmedemiyorlar. Biz bu adayı belirlerken ittifakla belirleyeceğiz” dedi.

Koşulların Türkiye’yi erken seçime götüreceğini belirten Kılıçdaroğlu seçim için sonbahara işaret etti.

‘Adayı ittifakla belirleyeceğiz’

TELE1 yayınında gazeteci Merdan Yanardağ’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu “Bizim ittifakımız eşitlikler üzerine kurulu bir ittifaktır. Dolayısıyla biz seçimler sırasında oturup konuşmak zorundayız. Vatandaşa neyi vaat ediyoruz bunu konuşacağız. Birinci ilkemiz bu. Adayı beraber oturup konuşacağız. Bizim kültürümüzde demokrasi var. Cumhur İttifakı’nda ise tek adam var. Biz bunu kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘128 milyar doları sonunda kabul ettiler’

“CHP bir konuyu araştırmadan o konuda bir şey söylemez” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “AKP’ye oy veren kardeşlerimiz de bunu bildiğini biliyorlar. Yiğit Bulut ‘Türkiye’nin satılabilir rezervi olmadı’ diyor. Biz doğruları söyledikce yalan üretiyorlar. Ama bu yalanlar kamuoyunun önüne çıkıyorlar, 128 milyar dolar pankartını indiriyorlar. Çünkü rahatsız oluyorlar, en sonunda kabul ettiler.”

‘Bizi değil Türkiye’yi soyanları takip et’

Kripto para ile ilgili son günlerde yaşanan gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, “Bu adam, bu vurgunu vururken MİT var mı, polisi var mı, hakimi, savcısı var mı, Maliye Bakanlığı var mı, MASAK var mı? Bu adam vurgun yaparken konuşmadılar da kaçınca neden konuşmaya başladılar. Bizim öyle bir şeyimiz yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmak benim görevimdir. Bu ülkede kimliği, inancı ne olursa olsun benim görevimdir. Vurguncuya hesap sormak benim görevimdir. Nasıl hesap soracaksın? Kaçmadan soracaksın. Bizi takip ediyorsun bizi bırak. Türkiye’yi soyanları takip et. Bu adam bu vurgunu yaparken bu hükümet neredeydi? Bakanlarla beraberdi, fotoğraf çekiliyordu. Ben görüşsem manşet yaparlardı. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetemiyorlar.” diye konuştu.

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun isimleri geçiyor. Bu iki isim ittifak adayı olabilir mi?” şeklindeki soruyu şöyle cevapladı:

‘DEVA ve Gelecek Partisi de güçlendirilmiş parlamenter sistemi dillendiriyorlar’

“İki arkadaşımız da başarılı, bu başarıları hazmedemiyorlar. Biz bu adayı belirlerken ittifakla belirleyeceğiz. Önce yöntemi belirleyeceğiz, sonra ittifakı belirleyeceğiz. İttifakı olan her bir parti seçim olacakmış gibi çalışıyor. DEVA ve Gelecek Partisi de güçlendirilmiş parlamenter sistemi dillendiriyorlar. Seçimler gelince ittifak konusuna da bakılacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir