Son 24 SaatTüm Haberler

Kaybolan tarihi sütunlar Kahve Dünyası’nın sahibinin villasında bulundu!

Bolu Mudurnu yolu üzerindeki Gövem köyünde, 250 yıllık sütunların 2’si, Kahve Dünyası sahibi Altınkılıç ailesine ait lüks villanın bahçesinde bulundu. Sütunların köy muhtarı tarafından satıldığı iddia ediliyor.

Bolu’da merkeze bağlı Gövem köyünde yaklaşık 250 yıllık olduğu tahmin edilen 3 adet tarihi sütun geçtiğimiz yıl bulundukları yerden kayboldu. Sütunların yerinde olmadığını farkeden köy sakinleri durumu Müze Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Köyün şu anki muhtarı Uğur Özcan ve geçmiş yıllarda muhtarlık yapanlar ifadeleri alınmak üzere çağırıldı.

Köylülerin, muhtarın sattığını iddia ettiği tarihi sütunlar aradan 1 yıl geçmesine rağmen bulunamamıştı.

Köy sakinleri villayı işaret etti

Bolu Gündem’de yer alan habere göre Mudurnu yolu üzerinde merkeze 16 km uzaklıktaki Gövem köyünde sütunların kayboldu. Köylülerin girişimi sonrası köye gelen ekipler muhtardan bilgi aldı.

Köy sakinleri sütunların köyde evi bulunan Kahve Dünyası markası sahibi Altınkılıç ailesine ait lüks bir villanın bahçesinde görüldüğünü söyledi.

Sütunlar villada bulundu

Bunun üzerine lüks villaya giden yetkililer yapılan incelemede, kayıp 2 adet sütunun bahçede bulunduğunu belirledi. Sütunlar kepçe ve traktöre konularak daha sonra müzeye götürülmek üzere köy meydanına bırakıldı. Köylülerin üzerinde resim ve yazı bulunan 3’üncü sütun halen bulunamadı.

Kaybolan tarihi sütunlar

Sattığı iddia edilen muhtar: Benim için mahsuru yok, al götür

Sütunları sattığı iddia edilen Gövem Köyü muhtarı Uğur Özcan, sütunların lüks villanın bahçesinde olduğundan bilgisi olduğunu belirterek, “Ben yol genişletme çalışması sırasında bu taşlar toprağa gömülüydü. Vatandaş görmüş, ‘ben bunları alayım’ dedi. Benim için mahsuru yok al götür dedim. Eski muhtarlar tarafından şikâyet edildim” dedi.

Eski muhtar: Suç duyurusunda bulunacağız

Muhtar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden köyün eski muhtarlarından Şerafettin Güler, “Ben taşların ne olduğunu araştırmıştım. Bizim köyün kuruluşu 250 yıla dayanıyor. Bu taşlar için üniversiten öğrencilere ders vermek için geliyorlardı. Biz bunları gözümüz gibi koruduk. Taşlar yaklaşık 1 yıl önce kayboldu. Ama yazılı ve resimli taş yok. Üçüncü taşı traktörle götürmüş ve bir yerlere saklamış herhalde. Taş çok kıymetliymiş. Güzel bir resim ve altında da yazı vardı. Suç duyurusunda bulunacağız. Bu taşları nasıl satıyor. 30 sene muhtarlığımda gözüm gibi baktım” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir