Tüm Haberler

Kanada’da bir okulda toplu çocuk mezarı: 215 çocuğa ait cenaze bulundu

Kanada’nın British Columbia bölgesinde, yerli çocukları asimile etmek üzere eğitim veren ve 1978 yılında kapatılan Kamloops Yatılı Okulu’nda, toplu mezar bulundu. En küçüğü 3 yaşında olan 215 çocuğa ait cenaze bulundu.

Bölgedeki yerli gruplardan olan Tk’emlúps te Secwépemc’in lideri Rosanne Casimir konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Bildiğimiz kadarıyla bu çocukların ölümleri belgelenmedi” dedi.

‘Ülkemizin tarihinin karanlık ve utanç verici dönemi’

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise Twitter paylaşımında, “Okulda bulunan mezar beni derinden üzdü. Bu, ülkemizin tarihinin karanlık ve utanç verici döneminin acı veren bir hatırlatıcısı” ifadelerine yer verdi.

Asimilasyon okullarında fiziksel ve psikolojik şiddet tespit edilmişti

Geçtiğimiz yıllarda yürütülen çalışmalarda, Kanada’da 19’uncu yüzyıldan 1970’lere kadar yerli çocukların zorla ailelerinden koparıldığı ortaya çıkarılmıştı. Çocukları asimile etmek için kurulan okullarda, binlerce çocuğun fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakıldığı tespit edilmişti.

Kültürel soykırım

Roma Katolik Kilisesi tarafından 1890 yılında kurulan Kamloops Yatılı Okulu’nun da, bu okullardan biri olduğu açıklanmıştı. 2015’te hazırlanan raporda, bu tür okullara en az 150 bin çocuğun gittiği kaydedilmiş ve kültürel soykırım yapıldığı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir