DünyaGündemManşet - Yan

Financial Times: Sedat Peker, AKP’yi köşeye sıkıştırdı

Sedat Peker’in YouTube üzerinden yayınladığı videolarda yer alan ifadeler Financial Times tarafından haberleştirildi ve Peker için “AK Parti’yi köşeye sıkıştırmış gibi görünüyor” denildi.

Financial Times Gazetesi’nde organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamaları haberleştirildi. Ayla Jean Yackley imzalı haberde, ‘Gangster, politik elitlere karşı videolarıyla Türkiye’yi şaşkına çevirdi’ başlığı kullanıldı.

“AK Parti’yi köşeye sıkıştırmış gibi görünüyor”

Peker’in videolarda, bazı hükümet yetkilileri ile ailelerinin uyuşturucu kaçaklığı, tecavüz ve cinayetle suçlandığını yazan Financial Times’ın haberinde, Peker’in ‘ağabey’ diyerek seslendiği ve ‘işin içine dahil etmediği’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresindekilere yöneltilen iddiaların, 20 yıl önce ‘organize suçun siyaset üzerindeki hakimiyetini kırma vaadiyle iktidara gelen AK Parti’nin ismini lekelediği’ belirtildi.

Haberde, “Koronavirüs salgını ve ekonomik çöküntüyle mücadele konusunda AK Parti desteğinin rekor düzeyde azaldığı bir dönemde Peker, AK Parti’yi köşeye sıkıştırmış gibi görünüyor” ifadelerine yer verildi.

“Siyaset perdesinin arkasına nadir bir bakış sunuyor”

YouTube’da yayınlanan videoların ‘hem performans sanatı hem de günah çıkarma’ niteliğinde olduğunu yazan Yackley, Peker’in öfkesinin çoğunlukla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik olduğunu aktardı. Yackley, “Peker’in iddiaları, medyanın hükümet tarafından sıkı bir şekilde kontrol edildiği ülkede, siyaset perdesinin ardına nadir bir bakış sunuyor” dedi.

Güldal Mumcu’nun paylaşımı hatırlatıldı

Peker’in iddialarını ‘az sayıda kanıta’ dayandırdığı belirtilen haberde, “Bu suçlamalar, Erdoğan’ı eleştirenleri heyecanlandırırken, kurbanların travmalarını deşti” ifadeleri kullanıldı. Peker’in yedinci videosunda Gazeteci Uğur Mumcu suikastıyla ilgili Mehmet Ağar’ı işaret etmesinin üzerine Güldal Mumcu’nun “Çekin tuğlaları yıkılsın duvar altında kim kalırsa kalsın” paylaşımı hatırlatıldı.

https://yaziyor.org/2021/05/23/sedat-pekerin-aciklamalari-sonrasi-guldal-mumcudan-aciklama/
https://yaziyor.org/2021/05/25/sol-sosyalist-partilerden-ortak-mucadele-cagrisi-sorumlular-halkin-onunde-hesap-vermelidir/
https://yaziyor.org/2021/05/24/gazeteci-orgutlerinden-aciklama-artik-susan-herkes-suc-ortagidir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir