Yaziyor.Org

Gerçeğin Sözüyle

GündemKadın

Kadınların yol haritası: “Türkiye sözleşmeden çekilse de muharebe daha bitmedi”

İstanbul Sözleşmesi’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmesi sonrasında kadın dernekleri yeni yol haritasını belirledi. Sürece ilişkin değerlendirmede bulunan Gülsüm Kav, “Türkiye sözleşmeden çekilse de muharebe daha bitmedi” dedi.

İstanbul Sözleşmesi feshinin sadece hukuki değil aynı zamanda politik bir mücadele olduğuna dikkat çeken kadın örgütleri, hem Meclis’te hem de sahada çalışmayı sürdürecek. Özellikle sosyal medya “miting alanına” çevrilecek, siyasi partiler ile yakın temas kurulacak.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2011’de imzaya açılan ve 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesi sonrası kadınların eylemleri sürerken, birçok kurum ve kuruluş da Danıştay’da dava açtı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasını, kadın hakları mücadelesinde önemli bir kazanımın geri alınması olarak yorumlayan kadın örgütleri, sözleşmeye atıf da yapılan 6284 sayılı kadına yönelik şiddeti önleme yasasının da akıbetinin tehlikede olduğunu belirterek yeni yol haritası üzerinde çalışmaya başladı.

Sokak eylemleri devam edecek

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre kadınlar, sözleşmenin feshi kararı sonrası Türkiye’nin dört bir yanında ‘Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula’ sloganıyla alanlara çıkarken, sokak eylemlerinin bundan sonra da artarak devam edeceği ifade ediliyor.

Mücadelenin henüz bitmediği, hatta yeni başladığı mesajı verilirken, toplumda İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yaratılan, ‘aile yapısını bozuyor’, ‘eşcinselliği normalleştiriyor’ algısına karşı gerçeğin anlatılması ve sözleşmenin hukuksuz fesih edildiğine ilişkin de yerel bazda il il çalışmalar yapılacak.

Siyasi partilerden destek istenecek

Öte yandan sosyal medya mecraları miting alanına çevrilecek, kadınlar tarafından ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşayacak’ denilerek sözleşmenin feshinin geri çekilmesi için kamuoyu oluşturulacak. Kadın örgütleri, siyasi parti temsilcilerinden de randevu talep ederek destek isteyecek.

“İdareci erkeklerle savaşımız var”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, kadın mücadelesinin devam edeceğini vurgulayarak İstanbul Sözleşmesi aleyhinde konuşan kişi ve kurumlara karşı dava açmayı sürdüreceklerini belirtti. AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kayan’ın, “İstanbul Sözleşmesi yerine Ankara Sözleşmesi hazırlığındayız” ifadelerine de tepki gösteren Güllü, “Ana sayfalarında veya köşelerinde ‘hilafet istiyorum’ diyen düşünceye hizmet eden bir iktidar bana Ankara Sözleşmesi yapamaz. Bu ülkenin yeni bir sözleşmeye değil, var olan sözleşmede kadının yaşam hakkını korumaya ihtiyacı var. Önceki gün bu ülkede 7 kadın öldürüldü. O 7 kadının öldürülmesinin vebali bu kararı alanların boynundadır. Bu ülkede sokakta, meydanlarda bir savaş yok belki ama bu ülkede kadınların yaşam hakkı için idareci erkeklerle savaşımız var” dedi.

“Süreç, korunma sisteminin ortadan kaldırılmasına doğru gidiyor”

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasıyla birlikte 6284 sayılı yasanın da tehlikeye düştüğüne dikkat çeken Güllü, “6284’ün ana dayanağı İstanbul Sözleşmesi’dir. Önce İstanbul Sözleşmesi, sonra 6284, nafaka hakkı derken süreç tamamen korunma sisteminin ortadan kaldırılmasına doğru gidiyor” diye konuştu.

“Muharebe daha bitmedi”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ise “Türkiye sözleşmeden çekilse de muharebenin daha bitmediği” görüşünde. İstanbul Sözleşmesi feshinin sadece hukuki değil aynı zamanda politik bir mücadele olduğuna dikkat çeken Kav, bundan sonra da direnişlerinin süreceğini ve yol haritalarını kadın kurullarında görüşerek belirleyeceklerini dile getirdi.

Sözleşmeden tek bir kişinin imzasıyla çıkıldığını, TBMM’nin bu süreçte işlevsiz bırakıldığını ifade eden Kav, bu aşamada siyasi partilere de büyük görev düştüğünü söyledi. Kav, kentler başta olmak üzere çok sayıda mücadele alanında da “savaşacaklarını” belirterek, “Bu hepimizin mücadelesi. Herkes kendi üzerine düşen görevi yapmalı” dedi.

“42 milyon kadının hayatı üzerinden pazarlık yapıldı”

İstanbul Sözleşmesi yerine Ankara Sözleşmesi tartışmalarına değinen Kav, “Uluslararası sözleşme yerine ‘yerli ve milli sözleşme’ yapılamaz. 42 milyon kadının hayatının bu kadar soğukkanlı bir şekilde seçim ittifaklarına feda edilmesi kabul edilemez. Yani 42 milyon kadının hayatı üzerinden pazarlık yapıldı” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir