GündemKadınManşet

Kadınlar sokağa çıkıyor

Kadınlar, bugün başta İstanbul olmak üzere dört bir yandan, AKP iktidarının hedefindeki İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için sokağa çıkıyor.

Kadınlar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından feshedilen istanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için İstanbul’un dört bir yanında sokağa çıkıyor.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından kadınlar, 20 Mart günü Türkiye’nin birçok şehrinde sokaklara çıkmıştı. Sözleşmenin tam olarak uygulanmasını isteyen kadınlar, İstanbul’un farklı ilçe ve mahallelerinde İstanbul Sözleşmesi için eylem yapacak.

Taksim’de eylem başladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ‘Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula’ sloganlarıyla Taksim meydanında eyleme başladı.

Kadın işçiler İzmir’de eyleme çıktı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan kadın işçiler de depremden dolayı Kültürpark’a taşınan belediye binası önünde bir araya gelerek eylem gerçekleştirdi.

“Kadınların haklarını kararnamelerle yok edemezsiniz”

“Sözleşme bizim vazgeçmiyoruz”, “Sözleşmeyi uygula kadını yaşat”, “Haklarımız için, hayatlarımız için İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” sloganları atan işçi ve emekçiler adına basın açıklamasını okuyan Tüm Bel Sen Kadın Komisyonundan Başak Karaduman, “Haklarımız, yaşamlarımız politik malzeme değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları bir kişinin kararına sığamaz. Bunca yıldır kadınların mücadeleyle kazandıkları haklarını, bir bir gece yarısı kararnameleriyle yok edemezsiniz” dedi.

“Şiddetin önlenemediği durumlarda, şiddete maruz bırakılanı koruyacak mekanizmalar geliştirin. Yeterli sayıda güvenli sığınma evleri, tecavüz kriz merkezleri açın. Kovuşturma sürecini etkin yürütün” diyerek sözlerini sürdüren Karaduman, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Karaduman son olarak, “İstanbul sözleşmesinin ve 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına izin vermeyeceğiz. Kararı geri çek, sözleşmeyi uygula” dedi. Açıklama söz alan Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube Mali Sekreteri Serap Yılmaz, “Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. İstanbul Sözleşmesi kalacak, siz gideceksiniz” dedi.

Eylem programı

22 Mart Pazartesi

Avcılar Deprem Anıtı – 18.00

Alibeyköy Cengiz Topel Dörtyol – 18.00

Fatih Kocamustafapaşa Meydanı – 18.30

Eyüp Güzeltepe Meydanı – 18.30

Atakent/Küçükmece Ali İsmail Korkmaz Parkı – 18.30

Sarıyer Ömürtepe Meydanı – 19.00

Şişli Pangaltı metro çıkışı – 19.00

24 Mart Çarşamba

Bakırköy Meydan – 18:30

27 Mart Cumartesi

Kadıköy Beşiktaş İskelesi – 15:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir