ManşetPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Kabine toplantısı sonrası Erdoğan’dan açıklama: Aşı olmayandan test istenecek

Bugün 13:50’de başlayan ve 5 saat 20 dakika süren Kabine toplantısının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu. Aşılanmaya dair yaptığı açıklamada, aşı olmayan öğretmenlerden haftada iki kez test isteneceğini duyurdu.

Bugün saat 13.50’de başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sona erdi. Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantı, 5 saat 20 dakika sürdü.

Son dönemde artan yeni vaka ve can kaybı sayıları ele alınan, aşılama süreci değerlendirildiği toplantının ardından Erdoğan açıklama yaptı.

Koronavirüs salgınına karşı aşı yaptırmayanla kısıtlama getirilip getirilmeyeceği merak edilirken Erdoğan bu konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamasında, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Erdoğan, “Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak faaliyet gösterdiği yerlerde de zorunlu PCR testi uygulamasını kullanacağız” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Orman yangınları küresel bir sorun haline dönüşmüştür. Ülkemizdeki yangınların bir kısmında terör şüphesi olsa da afetletle karşı karşıyayız. Büyük yangınların tamamı kontrol altına alınmış, soğutma çalışmaları sürmektedir.

82 bin hektar Antalya’da, 62 hektar alan Muğla’da yandı. Buna karşılık mesela Rusya’da 3 milyon hektarlık hektarlık alan yandı.

Yanan ormanlarımız tekrardan canlandırılacak. Kesinlikle başka bir amaç için kullanılmayacak.

Sel açıklaması: İmar ve yapı kaynaklı sorunlar vardır

İmardan ve yapıdan kaynaklanan sorunlar vardır. Ancak karşımızda tarihte ender görülen bir afet olduğunu görmezden gelemeyiz. Böylesine büyük bir yağışa hiçbir alt yapının dayanması mümkün değildir.

En büyük üzüntümüz can kaybımızın çok olmasıdır. Şu ana kadar 78 vatandaşımızın cenazesine ulaşılmıştır. Hayatını kaybedenlerin çoğu Kastamonu Bozkurt ilçesindendir.

Selden etkilenen 3 ilde toplam 970 konut ve 100 köy evinin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğu belirlendi. 4 ayrı sanayi sitesi de tekrar inşa edilecek.

Deprem hazırlıkları konusunda kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Kuraklık ve afetlere yönelik planlarımızı yenileyeceğiz.

Kabinemizdeki Bakanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla 7 milyon 430 bin liralık katkıyla bu kampanyaya (AFAD kampanyası) iştirak etme kararı aldık.

Sosyal medya ayarı

Siyasetçisinden gazetecisine, sosyal medya trolüne kadar yalanla, çarpıtmayla nasıl milletimizin acısını istismara yeltendiği unutmayacağız.

Bu süreçte sosyal medyada da dezenformasyon yapıldı ancak Meclisin açılmasıyla birlikte Avrupa’dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini gündeme getirerek bu alanda süratla harekete geçeceğiz.

Aşı açıklaması

Özellikle şehir hastanelerimizin bu süreçte ne kadar kritik rol oynadığını milletimiz biliyor. Pek çok ülkenin aksine hiç bir konuda sıkıntı çekmedik.

Bu salgını karşı başka bir tedbir olsaydı onu da değerlendirirdik. Aşı dışında bir korunma yöntemi bulunmuyor.

Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanması ile birlikte, henüz aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada iki kere test yaptırmasını isteyeceğiz.

Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve personellerden de PCR testi isteyeceğiz.

Konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak faaliyet gösterdiği yerlerde de zorunlu PCR testi uygulamasını kullanacağız.​

Mülteci tartışması

Kapımıza gelenleri geri çevirecek cibiliyette bir toplum değiliz.

Türkiye, elbette isteyenin istediği gibi elini kolunu sallayarak girip çıkabileceği, dilediği gibi hareket edebileceği sahipsiz bir ülke değildir.

Ana muhalefetin veya ana muhalefetin yanındaki muhaliflerin dediği gibi 1,5 milyon Afgan ülkemizde kesinlikle yok.

Gerekirse Taliban’ın kuracağı hükümetle de görüşüp ortak gündemlerimizi konuşacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir