ManşetPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Emekli generaller Çetin Doğan ile Çevik Bir tutuklandı

28 Şubat davasında cezası onanan sanıkların infaz erteleme talebi reddedildi. Cezası kesinleşen emekli askerler gözaltına alınmaya başlandı. Çetin Doğan ile Çevik Bir tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 28 Şubat davasında cezası kesinleşen emekli generaller hakkında verdiği yakalama kararı ardından gözaltılar başladı. Hakkında yakalama kararı bulunan emekli generaller Çetin Doğan ve Çevik Bir tutuklandı.

İnfaz erteleme talepleri reddedildi

Yargıtay’ın, 28 Şubat davasında verilen müebbet hapis cezalarını onamasının ardından başlatılan infaz sürecinde, emekli generaller Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu sanıkların infaz erteleme talepleri reddedildi. Haklarında yakalama kararı çıkarılan sanıklar gözaltına alınmaya başladı.

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evinden korumaları eşliğinde çıkan Doğan, Bitez Mahallesi’ndeki Bodrum Adliyesine gitti. Doğan’ın korumaları eşliğinde adliyenin ön kapısından girdiği görüldü. Adliyedeki işlemlerinin ardından Doğan, Bodrum Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi. Doğan, Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na teslim edilmek üzere hastaneden ayrıldı. Doğan, tutuklanarak Muğla Cezaevine gönderildi.

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir de bugün Milas’ta gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından Milas Adliyesi’ne sevk edilen Bir, burada savcıya ifade verdiği ifade sonrası Muğla Cezaevine gönderildi.

4 emekli general savcılığa sevk edildi

Haklarındaki hapis cezası kesinleşen 14 kişiden Ankara’da bulunan Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker, ceza infaz kurumuna gönderildi.

Ankara’da gözaltına alınan 4 emekli general, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, sağlık kontrolünün ardından infaz savcılığına sevk edildi. Emekli generaller Cevat Temel Özkaynak, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri ve Yıldırım Türker, infaz savcılığındaki işlemleri sonrası ceza infaz kurumuna teslim edilmek üzere Ankara Adliyesinden ayrıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen emekli generaller Çevik Bir ile Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yakalama kararı vermişti.

Rütbeleri alınacak

Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 28 Şubat davasında cezası kesinleşen hükümlüler ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına yazı gönderildi. Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Doğan, Çetin Saner, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker hakkında mahkemece verilen 13 Nisan 2018 tarihli karar ve bu karara ilişkin kesinleşme şerhleri Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na iletildi. Yazıda, “Kesinleşen karara göre 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu’nun 30 ve 31’inci maddelerine göre gereğinin yapılarak infazından mahkememize bilgi verilmesi hususunda gereği rica olunur” denildi.

Söz konusu maddeler kapsamında hükümlülerin rütbelerinin alınarak, TSK ile ilişiklerinin kesileceği belirtildi.

Yargıtayın, 28 Şubat davasında 14 sanığa verilen müebbet hapis cezalarını 9 Temmuz’da onamasının ardından, dün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, bu 14 kişi hakkındaki hükmün kesinleşme kararını infaz savcılığına göndermişti.

Yakalama kararı bulunan isimler

Cezaevine konulması için hakkında yakalama kararı çıkartılan isimler şöyle:

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli generaller Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir