DünyaSon 24 SaatTüm Haberler

Joe Biden’ın kanser olduğu haberlerinin perde arkası

ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware’deki kanser vakalarına dikkat çeken açıklaması sonrası Biden’ın “Kanser olduğu” haberleri basında genişçe yer buldu. Ancak Beyaz Saray’dan bunun bir yanlış anlaşılma olduğu açıklaması geldi.

Bir süredir sağlık sorunları yaşadığı haberleri ile gündeme gelen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın “kanser” açıklaması basında Biden’ın kanser olduğu şeklinde yer buldu.

Joe Biden katıldığı bir açılışta, “Ben ve birlikte büyüdüğüm diğer birçok insan kansere sahibiz ve bu yüzden Delaware en uzun süredir ülkedeki en yüksek kanser oranına sahip” ifadelerini kullandı.


Biden’ın yaptığı bu açıklamanın hemen ardından sosyal medyada birçok kullanıcı ve haber ajansı “Biden kansere yakalandı” haberini geçti.

Beyaz Saray’dan açıklama

Biden’in “kanser olduğu” haberleri hızla dolaşıma girinde Beyaz Saray Basın Sekreter Yardımcısı Andrew Bates sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak tartışmalara noktayı koydu.

Bates, Washington Post’un şef editörlerinden Glenn Kessler’ın paylaşımını alıntılayarak, “Başkan’ın ifade etmek istediği buydu” dedi.

Glenn Kessler’ın tweetinde ise, “Biden’ın sağlık raporuna bakın. Başkan olmadan önce melanom dışı cilt kanserlerini aldırmıştı.” ifadeleri yer aldı.

Beyaz Saray Basın Sekreter Yardımcısı Andrew Bates’in paylaşımıyla Biden’ın kanser olmadığı, başkan olmadan önce cilt kanseri geçirdiği ve tedavi sonucunda hastalığı atlattığı anlaşıldı.

Öte yandan cilt kanseri, özellikle gençliklerinde güneş kremi kullanmayan yaşlı yetişkinlerde son derece yaygındır ve genellikle hayati tehdit oluşturmaz.

Joe Biden’ın 46 yaşındaki oğlu Beau Biden beyin kanseri sebebi ile hayatını kaybetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir