DünyaSon 24 SaatTüm Haberler

Joe Biden, El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri’nin öldürüldüğünü açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklamada El-Kaide üst yöneticisi Eymen Zavahiri’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen hava saldırısı ile öldürüldüğünü doğruladı.

Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkiliye dayandırılarak yapılan açıklamada, “Hafta sonu ABD, Afganistan’daki önemli bir El-Kaide hedefine karşı operasyon düzenledi. Operasyon başarılı oldu ve sivil can kaybı olmadı” ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden Bayaz Saray’da yaptığı açıklama ile Zavahiri’nin öldürüldüğünü doğruladı. Biden, “Zavahiri gitti ve bir daha asla, Afganistan’ın teröristlerin güvenli bir sığınağı olmasına neden olmayacak ve biz bundan emin olacağız. Bu terörist lider artık yok” diye konuştu.

Zavahiri’ye yönelik operasyon ile “adalet”in yerine getirildiğini kaydeden Biden, 11 Eylül 2001 saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine de rahatlama sağlandığını ifade etti.

Taliban’dan kınama

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid ise Zavahiri’nin öldürüldüğü ABD’nin İHA saldırısını kınadı.

Mücahid, saldırıyla ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, pazar günü sabahı Kabil’in merkezinde bulunan Şerpur Mahallesi’nde bir eve düzenlenen saldırının ABD’ye ait İHA tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Söz konusu saldırıyı kınayan Mücahid, bunun uluslararası ilkelerin ve yabancı güçlerin Afganistan’dan ayrılması konusunda ABD ile Taliban arasında 2020’de varılan Doha anlaşmasının ihlali olduğunu kaydetti.

Mücahid, Zavahiri’nin ölümü hakkında yorumda bulunmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir