Manşet - YanSağlık

İzmir Tabip Odası: Açıklanan tedbirler vahim tabloyu durduramaz

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, ‘kısmi kapanma’ tedbirlerinin yetersiz olduğunu vurguladı, tam kapanma için gerekirse borç alınmalı dedi.

Ramazan ayının ilk iki haftasını kapsayacak şekilde ‘kısmi kapanma’ kararı alınması sonrası İzmir Tabip Odası’ndan açıklama geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan tedbirlerin yetersiz olduğunu vurgulayan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, “Açıklanan tedbirler vahim tabloyu durduramaz, geç kalıyoruz. Destek sağlanması kaydıyla 28 günlük tam kapanma şart” derken, “Gerekirse borç bile alınabilir” ifadelerini kullandı.

“Henüz Covid pikinin zirvesine ulaşmadık, geç kalıyoruz”

Türkiye’nin vaka sayıları bakımından dünyada ilk 3’te yer aldığını belirten Çamlı, şunları söyledi:

“Bu kadar vahim bir tablodayız. Tırnak içerisinde söylüyorum, bir süredir bazı tedbirler alınmasına rağmen bu noktaya geldik. 6-7 hafta öncesine göre İzmir’de 7 katına çıkan vaka sayıları var. Türkiye’de 8-9 bin olan vakalar, 60 binlere çıktı. Kısmı kapanma adıyla yeni tedbirler duyuruldu. Sokağa çıkma yasağı 21.00’den 19.00’a alındı. Kafe ve restoranlar paket servise geçirildi. Halı saha, bilardo salon ve kıraathaneler kapatıldı ama AVM’ler açık. Mesailer 16.00’ya çekildi ancak haftanın 5 günü fabrikalarda, iş yerlerinde yoğun çalışma sürüyor. Toplu taşımaya biraz kısıtlama getirildi. Bu tedbirler vahim tabloyu durdurabilecek tedbirler değil. Bunların yeterli olmayacağı kesin. Cumhurbaşkanı da 15 gün sonra bakacağız diyerek birtakım şüpheleri olduğunu dile getirdi. Bu tedbirleri 15 gün önce de alabilirdik. Niye 15 gün önce almadık da Ramazan’ın başlamasını bekledik. Henüz Covid pikinin zirvesine ulaşmadık. Geç kalıyoruz, 28 günlük tam kapanma şart.”

“Gerekirse borç bile alınabilir, bu hayati bir konu”

Lütfi Çamlı sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından bir gün önce Bilim Kurulu toplantısı vardı. Birtakım kararlar aldılar ve hükümete önerdiler. Şeffaf bir yönetim olmadığı için Bilim Kurulu’nun ne önerdiğini bilmiyoruz. Sızan bilgilere göre Bilim Kurulu’nun da tam kapanma önerisinin olduğu söylenmekte. Bilim Kurulu’nun bazı üyelerinin de kendi tavsiyelerine göre yönetilmediğini söylediği iddia ediliyor. Tam kapanma ekonomik sıkıntı getirecektir ancak bir ülkenin en önemli çıkarı vatandaşlarının hayatıdır, sağlığıdır. Toplum sağlığının önüne hiçbir şey geçemez. Türkiye’nin ekonomik kaynakları bu yükü kaldırabilir. Gerekirse borç bile alınabilir. Bu önemli ve hayati bir konu. Birtakım yatırımlara bakıldığında oralara harcanan paraları düşündüğünüzde bunun toplum sağlığı için kullanılabilmesi de mümkün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir