DünyaManşet - Yan

İsrail’de kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu sona erdi

İsrail’de koronavirüs nedeniyle kapalı alanlarda uygulanan maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Nüfusa oranla dünyada en fazla aşı yapılan ülkeler arasında yer alan İsrail’de, koronavirüs salgını sonrası normale dönüş sürecinde yeni bir adım daha atıldı. İsrail Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda bugünden itibaren bazı istisnalar dışında kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

İstisnai durumlar

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, aşı olmayanların sağlık kuruluşlarında, karantinaya giden kişilerin yolda ve uçak içindeki yolcuların maske takma zorunluluğunun uygulanmaya devam edeceği belirtildi.

Açık alanlarda maske takma zorunluluğu 19 Nisan’da kaldırılmıştı

Aşılama sayesinde salgını kontrol altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana Covid-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlandığı İsrail’de, 19 Nisan’da açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

Aşı ve vaka durumu

Yaklaşık 9.3 milyon nüfusa sahip İsrail’de bugüne kadar 5 milyon 480 bin kişiye Covid-19 aşısının ilk dozu, 5 milyon 145 bin kişiye de ikinci dozu yapıldı.

Ülkede Ocak 2021’de 84 bini aşan aktif vaka sayısı aşılama sayesinde 216’ya düşerken, günlük vakalar da çoğunluğu yurt dışından dönenler olmak üzere 20’nin altına düşmüş durumda.

https://yaziyor.org/2021/06/13/asi-olmayanlar-avmye-giremeyecek/
https://yaziyor.org/2021/06/13/7-ulke-1-milyar-doz-asi-hibesi-icin-anlasti/
https://yaziyor.org/2021/06/10/abd-100-ulkeye-500-milyon-doz-asi-bagislayacak/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir