ÇevreManşet - YanSon 24 Saat

İkizdere’de ikinci taş ocağı için izin verildi!

İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı yapılmak istenmesine rağmen halkın direnişi sürerken Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının AKP’li Cengiz İnşaat’a ikinci taş ocağı için izin verdiği ortaya çıktı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’nde yandaş Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taşocağına karşı direniş kapanmaya karşın sürdürülürken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü’nün yeni bir taşocağına izin verdiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre; 4 milyon 200 bin TL’ye bedelle yapılmak istenen ikinci ocak, Gürdere Köyü mevkiinde olacak. Yapılacak olan taşocağından elde edilecek malzemenin İyidere Lojistik Merkez ve Limanı yapım, bakım ve onarım faaliyetlerinde ve bölgedeki yol yapımı projelerinde kullanılmasının planlandığı belirtildi.

‘Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet’

Fotoğraf: Eren Dağıstanlı

Yeni taşocağını değerlendiren İkizdereli Jeofizik Mühendisi Mehmet Baş, “İyidere Lojistik Merkez ve Liman İnşaatı için yapmak istedikleri taşocağı için alanda 3 yıl çalışacaklarını belirtiyorlardı. Madem öyleydi yeni ocak için neden izin aldınız? Yetkililerin hepsi yalan söylüyor. Mücadelesini verdiğimiz ocak için kapasite artışı istemişlerdi, kapasite artışı ÇED sürecine girdiği için Çevre Bakanlığı’ndan döndü. Onlar da yapmak istedikleri 1. taşocağının hemen ilerisinde ve köylere daha yakın bir mevkide 2. taşocağı iznini aldı. Burası da 23 hektarlık bir alan. İki ocağı birbirine bağlayacaklar. Cengiz bu işin müteahhitliğini yapıyor, burayı işaret eden de veren de devlet” dedi.

Köylüler ise “doğa talanı yapıldığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir