Gündem

HDP’li vekil Alevilere yönelik tehdidi Meclis’e taşıdı, Soylu’ya soru önergesi verdi

Suriyeli Gazeteci Abdullah Al Omar’ın yayınladığı video ile Alevilere tehditte bulunduğu iddiasını, HDP’li Oruç Meclis gündemine taşıdı ve Soylu’ya soru önergesi verdi.

Suriyeli Gazeteci Abdullah Al Omar’ın Hatay Samandağ’da yer alan Çevlik bölgesinde yayınladığı bir videoda Alevilere tehditlerde bulunduğu iddiası Meclis gündemine taşındı. Samandağ’da yaşayan Arap Alevilerin tepkisine neden olan olayın bölgede yaşayan Aleviler arasında ciddi güvenlik kaygısı yarattığını belirten HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi. 

“Cihatçı çetecilerin gazetecisi”

Oruç önergesinde olayı şöyle anlattı:

“Suriye’de cihatçı çetelerin gazetecisi olarak bilinen Abdullah Al Omar’ın, Samandağ’da yer alan Çevlik bölgesinde yayınladığı video ile Alevilere tehditler yağdırması kamuoyuna yansımıştır. 12 Mart 2021’de sosyal medyada yayınlanan videoda; “Mesajım özellikle Alevilere! Beşşar gidici, siz de evinize girin (evinizde kalın)! Her bir domuz ve şebbiha da gitsin, artık Suriye’de yeri yok” sözleri Samandağ’da yaşayan Arap Alevilerin tepkisine neden olmuş, Hataylı yurttaşlar üzerinde ciddi güvenlik kaygısı yaratmıştır”

“Türkiye’ye nasıl girebildi?”

Oruç, soru önergesinde Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  • Abdullah Omar, Alevilerin yaşadığı Samandağ’dan, böylesine nefret dolu bir mesajı hangi cüretle verebilmiştir?
  • Bu nefret dolu mesajlar nedeni ile kişi hakkında gerekli adli işlemler başlatılmış mıdır?
  • Cihadist çetelerle ilişkisi nedeni ile güvenlik şüphesine mahal bırakmamak adına alınan önlemler nelerdir?
  • Birkaç ay önce İdlib’den yayına katılan Abdullah Omar’ın İdlib’e giriş çıkışı nasıl sağlanıyor? Türkiye’ye nasıl girebilmiştir?
  • Samandağ Kaymakamlığı tarafından başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?
  • Samandağ Kaymakamlığının paylaştığı bilgilendirmeye göre Cilvegözü sınır kapısından 11 Mart’ta Türkiye’ye giriş yapan Abdullah Omar, ertesi gün aynı kapıdan Türkiye’den ayrılmıştır. Bu denli kolay bir şekilde bir günlüğüne giriş-çıkış nasıl mümkün olmaktadır?
  • Cilvegözü sınır kapısı girişlerinde, bölgedeki cihadist çetelerin varlığı nedeni ile ciddi önlemlerin alınması gerekmiyor mu? Güvenlik açığına işaret eden bu olayın ardından nasıl önlemler alınacak/artırılacaktır?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir