KadınManşet - Yan

HDP’den ‘Kadın Yoksulluğuna Hayır’ kampanyası

HDP Kadın Meclisi tarafından başlatılan Kadın Yokluğuna Hayır kampanyasına ilişkin detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.

HDP Kadın Meclisi, Kadınlar İçin Adalet başlığı altında Kadın Yoksulluğuna Hayır çalışmasına Ege’de başladı. HDP İzmir İl Örgütü’nde yapılan açıklamaya İl Eş Başkanı Besriye Tekgür, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ile Merkezi Kadın Koordinasyonu Üyesi Berna Çelik katıldı. 

Eş Başkan Besriye Tekgür, erkek egemen zihniyetin yaşamın hiçbir alanında kadın görmeye tahammül edemediğini, kadınların eve hapsedilmek istendiğini söyledi. Salgınla birlikte artan ekonomik krizin en ağır bedelini kadınların yaşadığını söyleyen Tekgür, ev içinde emeği görülmeyen, iş yerlerinde, fabrikalarda ucuz iş gücü olarak çalıştırılan kadınların kamusal alanlarda da her türlü mobinge ve ayrımcılığa maruz kaldığını ifade etti. 

Yapacakları çalışmalar kapsamında kadınların sorunlarını yerinde dinleyip çözüm gücü olmak istediklerini ifade eden Tekgür; atölye, merdiven altı çalışan, güvencesiz ve kayıt dışı işlerde çalıştırılan kadınlarla bir araya geleceklerini aktardı. 

Kampanya takvimi

Tekgür, yapacakları etkinlikler hakkında ise şu bilgileri paylaştı: 

  • 13 Nisan: Tekstil atölyelerinden parça başı iş yapan kadınlar ve roman kadınlar mahallelerde ziyaret edilecek. 
  • 14 Nisan: Midye dolması yapan kadınlar ile seyyar satıcı, tandır ekmeği yapan, kadınlar ziyaret edilecek. Yine aynı gün kadın kurumlarıyla kadın yoksulluğu gündemli yuvarlak masa toplantısı yapılacak. 
  • 15 Nisan: Aydın’da Çilek tarlasında çalışan kadınlar ile atölyelerde çalışan kadınlar ziyaret edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir