GündemKadınManşet - Yan

HDP ve HDK, Şenyaşar ailesini ziyaret etti

HDP ve HDK’li kadınlar, Urfa Adliyesi önünde eylemlerini sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde adalet talebiyle başlattığı nöbet eylemi 42’nci gününe girdi.

“Tarafsız adalet istiyoruz”

Pandemi dolayısıyla uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle eylemlerini hafta sonu evlerinde sürdüren Şenyaşar ailesi, yasağın sona ermesiyle bu sabah yine erken saatlerde adliye binası önüne geldi. Yere serdikleri minderin üstüne oturan anne ve oğlu, ellerinde ‘Tarafsız adalet istiyoruz’ yazılı döviz taşıdılar.

Eylemlerinin 42. gününde Şenyaşar ailesni ‘Herkes için Adalet’ kampanyası kapsamında HDP Kadın Meclisi ve HDP yönetici ve üyeleri ziyaret etti.

Kampanyanın ‘Kadınlar için Adalet’ buluşmaları kapsamında anne Emine Şenyaşar’la bir araya gelen heyette HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Hüda Kaya, Dilşat Canbaz Kaya ile Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri yer aldı. 

Katliam yaparken neden müdahale etmediniz?

Anne Emine Şenyaşar, heyetin ziyaret esnasında Kürtçe ağıtlar yaktı. Elinde tutuğu ‘Suruç Devlet Hastanesi’nde Mv. Yıldız ve ailesi katliam yapmıştır. Bir insanlık suçu işlenmiştir. Adalet istiyoruz’ yazılı dövizi heyet üyelerine gösteren anne Şenyaşar, “Bu kağıdı tuttuğumuz için, üzerinden vekilin adı var diye müdahale ediyorlar. Katliam yaparken neden müdahale etmediniz?” diye sordu. 

Heyet üyelerine o güne dair tanıklıklarını anlatan Şenyaşar, “Evim dağıldı, bir oğlum da tutuklu. Onu bıraksınlar istiyorum. Hastane kayıtlarını çıkarsınlar. Artık bu zulmü kaldıramıyorum” dedi.

“Babamı, annemin gözü önünde katlettiler”

Ferit Şenyaşar ise, ziyaret esnasında, “İstediğimiz tek şey adalet. Dosya savcısı ile görüşüyoruz, hastanede katliam yapan 23 kişiyi tespit ettiğini söylüyor. Babamı, annemim gözleri önünde katlettiler. Bu bir insanlık suçu ve olayla ilgili tek bir tutuklu yok. Biz kararlıyız, adaleti getireceğiz. Adalet sağlanana kadar da buradayız. Dayanışmanız için teşekkür ediyoruz””

“Çok uzun sürse de hakikat yerini bulacak”

Ardından heyet adına açıklama yapan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “Tüm kayıtlar olmasına rağmen bir türlü gerçekler gün yüzüne çıkmıyor. Nöbete müdahale oluyor. Şenyaşar ailesinin yaptığı şey; adaleti istemek. Başka bir şey istemiyorlar. Şenyaşar ailesi hakikatin ortaya çıkmasını talep ediyor. Bu gayet insani bir talep. Biz hem Şenyaşar ailesinin hem de hakikatin yanında olduğumuzu bir kez daha söylüyoruz. Bu çok uzun sürse de hakikat yerini bulacak ve katliam yapanlar cezasını çekecek. Bu kişiler toplum nezdinde cezalandırıldılar, onları kimse affetmiyor” diye konuştu.

“Vicdanı olan herkesi bu ailenin yanında olmaya çağırıyoruz”

Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesini desteklemenin önemli olduğunun altını çizen Uğurlu, sözlerini şöyle noktaladı:

“Buradan vicdanı olan herkesi bu ailenin yanından olmaya çağırıyoruz.  Bunun herhangi bir siyasi parti ile alakası yok. Bunun insan olmakla ilgisi var. Bunun toplumsal düşünmek, insan hayatını önemsemekle alakası var. Vicdanı kirlenememiş olanların Şenyaşar ve diğer adalet isteyen kişilerin yanında olması gerekiyor. Ailenin acısı çok büyük. Bu koşullarda, sıcakta gelmiş burada bekliyor. Bu bekleyiş hakikate ulaşıncaya kadar devam edecek. Biz de yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

Eyleme destek

Heyet üyeleri yapılan açıklamanın ardından bir süre anne Emine Şenyaşar’ın yanına oturarak eyleme destek verdi. 

https://yaziyor.org/2021/04/17/senyasar-ailesi-vicdani-olan-insanlari-davamiza-sahip-cikmaya-cagriyoruz/
https://yaziyor.org/2021/04/13/senyasar-ailesi-ilk-iftari-adliye-onunde-yapti/
https://yaziyor.org/2021/04/02/senyasarlar-davasinda-karar-aciklandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir