GündemManşet - Yan

Boğaziçi eylemleri: 97 öğrenci hakkında dava açıldı

Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine katılan ve gözaltına alınan 97 öğrenci hakkında dava açıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması sonrası başlayan eylemler sırasında 1 Şubat’ta bir araya gelen ve polis müdahalesi sonrası gözaltına alınan 97 öğrenci hakkında iddianame düzenlendi.

75 sayfalık iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 75 sayfalık iddianamede, sanıkların ‘Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet’ suçundan cezalandırılması talep edildi.

Bianet’in haberine göre 97 öğrenci hakkında açılan davanın iddianamesinde, ‘Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin pandemi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı’ ifade edildi. İddianamede, ‘şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda yeterli şüphenin oluştuğunun tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşıldığı’ iddia edildi.

‘Darp’ değil ‘kademeli müdahale’

Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumeli Hisarüstü’ndeki Güney Kampüs kapısı önünde, 1 Şubat 2021’de Nispetiye Caddesi ve Bebek’te polis müdahalesinin ardından gözaltına alınan 108 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Öğrencilere uygulanan polis saldırısına ilişkin de iddianamede, ‘İstanbul Valiliği tarafından konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri tarafından gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde birden fazla kez ikazda bulunulduğu’ ileri sürülerek öğrencilerin darp edilmesi de ‘öğrencilere kademeli olarak müdahale edildi’ ifadeleri kullanıldı.

18 yaşın altındaki bir kişinin dosyası ayrıldı

108 kişinin 97’sine belirtilen nedenler gerekçe gösterilerek dava açılırken 10’u hakkında ise aynı suçlamayla yürütülen bir dava olduğundan, bir kişinin de 18 yaş altı olması nedeniyle dosyalarının ayrıldığı bildirildi. Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada delil olarak ise protestolarda taşıdıkları bez bayrak, pankart ve broşürler gösterildi.

İddianame kabul edildi

İddianame, İstanbul 32’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşmasının tarihi ise henüz belirlenmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir