GündemManşetPolitika

HDP: İktidarın karanlık örgütlerle iş birliği halklara çok büyük acılar yaşattı

HDP’li Tülay Hatimoğulları, Reyhanlı Katliamı’nın 8. yıl dönümünde yaptığı açıklamada “İktidarın karanlık örgütlerle iş birliği halklara çok büyük acılar yaşattı” dedi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Reyhanlı Katliamı’nın 8. yıl dönümü nedeniyle bir açıklama yayımladı.

53 kişinin yaşamını yitirdiği, 155 kişinin yaralandığı katliamın siyasi sorumlularının hala hesap vermediği belirten Hatimoğulları “İktidarın karanlık örgütlerle iş birliği halklara çok büyük acılar yaşattı” dedi.

“Bölgede yaşayan halklar birbirine düşürülmeye çalışıldı”

Dönemin Başbakanı olan Tayyip Erdoğan’ın sözlerinin hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AKP iktidarının dış siyasette izlediği savaş politikasının bölge halklarına ödettiği bedellerden biri Reyhanlı katliamı oldu. Adeta senaryosu sahneye konulmuş bir katliam yaşandı. Bölgede yaşayan halklar birbirine düşürülmeye çalışıldı. Katliamın Arap Alevileri tarafından gerçekleştirildiği havuz medyaya servis edilirken; dönemin Başbakanı Erdoğan ‘53 Sünni vatandaşımız katledildi’ diyebildi! Sünni-Alevi çatışması hedeflenerek, bunun Suriye savaşının bir parçası haline getirilmek istendiği ortadaydı. Bu provokasyona en iyi yanıtı; Hatay’da yaşayan tüm halklar ve inanç temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri halklarla birlikte ortak duyarlılık içinde verdi.

“İktidarın karanlık örgütlerle iş birliği halklara çok büyük acılar yaşattı”

El Nusra ve IŞİD’in Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği katliamlar Reyhanlı katliamıyla sınırlı olmadığını söyleyen Hatimoğulları; Suruç, Ankara Gar katliamı, Antep katliamının da sorumlularının aynı özneler olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ülke adeta kan gölüne döndü. İktidarın bu karanlık örgütlerle iş birliği Türkiye’de ve bölgede halklara çok büyük acılar yaşattı. Bu katliamlara kamu görevlilerinin/MİT’in sağladığı destek mahkeme tutanaklarında mevcut olduğu halde azmettiriciler, siyasi sorumlular halen yargılanmadı. Halklar ve inançları birbirine düşürmeye yönelik yapılan bu katliamların failleri ve katliamların nasıl planlandığı ortaya çıkartılmadı.

Halklara derin acılar yaşatan çatışmalı, karanlık politikalara karşı bizler ‘barış ve kardeşlik’ şiarını ve dayanışmayı yükseltmeliyiz. HDP olarak Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun barışı, halkların kardeşliği ve eşitliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Savaş, şiddet, çatışma yorgunu olan coğrafyamız bunu fazlasıyla hak etti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir