GündemManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

Gezi’nin yıldönümü öncesi Taksim Camii açılışı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi Direnişi’iyle hesaplaşma hamlesi olarak inatla sürdürüdüğü Taksim Camii inşaatı sonlandı. Erdoğanın katılımı ile açılış yapıldı. Taksim Meydan’ını dolduran kalabalığa namaz esnasında kağıttan seccade verilmesi dikkat etti. Erdoğan burada yaptığı konuşmada Gezi direnişine atıfta bulundu.

AKP iktidarının simgelerinden biri olarak diktiği camii Taksim’in silüetini tamamen değiştirdi. Caminin açılışına gelen ve ilk namazda bulunmak isteyenler, Taksim meydanını hıncahınç doldurdu.

Temeli 17 Şubat 2017’de atılan camide cuma namazı öncesi Kur’an okundu, tekbir ve salavat getirildi. Isparta Belediyesinin sağladığı kamyon ile Taksim Meydanı ve çevresine gül suyu serpildi. Polis, caminin çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı, bazı yollar trafiğe kapatıldı.​​​​​​ Camiye Türk bayrakları, Tarlabaşı Bulvarı girişine de “Sayın Cumhurbaşkanımız Taksim Camisi açılışına hoş geldiniz” pankartı asıldı.

Tayyip Erdoğan’ı camiye gelişinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve protokol üyeleri karşıladı. Erdoğan’ın cami avlusundaki destekçilerini selamlamasının ardından “İslam’ın Yeryüzündeki Mührü Camiler ve Fethi İstanbul” başlıklı hutbe Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından okundu. Cuma namazı da Erbaş tarafından Fetih Suresi’nden okunan ayetlere kıldırıldı.

AKP’li siyasetçilerin ve büroktarların katıldığı namaz için vatandaşlara belediye tarafından kağıttan seccadeler dağıtıldı.

Taksim Camisi açılışı

Erdoğan, namazın ardından camiye aslı Topkapı Sarayı’nda bulunan Karahisari’nin hattıyla Kur’an-ı Kerim’i Cumhurbaşkanlığı olarak hediye ettiklerini söyledi.

Gazete üzerinde namazdan şikayet edip kağıt seccade dağıttı

Namaz çıkışı destekçilerine seslenen Erdoğan, “Taksim Camimiz, İstanbul’un sembolleri arasındaki seçkin yerini şimdiden almıştır. Caminin yerinde mescit bile yok ve burada maalesef cami yapımına müsaade yok ve adeta kümes gibi bir yerde gazeteler üzerinde müminler namazlarını eda etmeye çalışıyorlardı” diye konuştu.

Taksim Camisi’nin “yaklaşık 1,5 asırlık bir mücadelenin ardından İstanbul’a kazandırıldığını” iddia eden Erdoğan, “Taksim Camisi’ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami-i Kebir’e verilen bir selam, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümüne bir hediye olarak görüyorum” ifadesini kullandı.

“Bu güzel eserin inşasına üstlenen Sur Yapı’nın sahiplerine başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Altan Elmas az önce ‘Ben Taksim’in çocuğuyum’ dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa’nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik” dedi.

Erdoğan, Gezi eylemlerine dair şunları söyledi.

“Milletimize verdiğimiz sözlerden biri de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. Ancak 28 Şubat süreci ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle o dönem bu sözümüzü yerine yetiremedik. Aynı amaçla Başbakan olarak tekrar harekete geçtiğimizde ise karşımızda Gezi olaylarını bulduk” iddialarını öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir