Gündem

Gergerlioğlu AYM’ye başvurdu, Şentop’u istifaya çağırdı

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin AYM’ye başvuruda bulundu.

Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, kararın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruda bulundu. Gergerlioğlu başvuru sonrası yaptığı açıklamada Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u istifaya davet ederek, “Mustafa Şentop insan içine çıkamayacak bir insan, yazıklar olsun ona” dedi.

“Herkes beklerse sonunda hiç kimse kurtulamaz”

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre başvuru sonrası AYM önünde basın açıklaması yapan Gergerlioğlu, “Gördüğünüz gibi Türkiye’de bir orta oyunu yaşanıyor. Herkes bunu görüyor. Suçum olmadığı halde vekilliğim düşürüldü ve cezaevine koyulacağım” dedi ve devam etti:

“Buna tüm kamuoyu isyan ediyor. Herkes haksız olduğunu biliyor. Kırmızı Pazartesi romanında olduğu gibi herkes ‘katili’ biliyor. Herkes bu haksızlığı biliyor ama bir kısım insan da susuyor. Ben kamuoyuna en başta susması gerektiğini söylüyorum. Siyasi parti liderlerine de, kamuoyuna da tekrar hatırlatıyorum. Ortada yarın sizi bulacak bir hukuksuzluk var, bir yargı cinayeti var. Bunun karşısında susmayın. Bugün bana yapılır, ben kurban edilirim, cezaevine gönderilirim, yarın size yapılır, öbür gün bir başkasına yapılır. Herkes beklerse sonunda hiç kimse kurtulamaz.”

“Ceza verildikten sonra yargılamanın durması gerekiyordu”

Suça konu olan paylaşımın bir haberi retweet etmek olduğunu belirten Gergerlioğlu “Bu haberin suç olduğunu söyleyen dünyada tek bir allahın kulu yok” dedi. “Bu haberi retweet ettiğim için ben cezalandırılıyorum” diyen Gergerlioğlu şöyle devam etti:

“Haberi yayınlayan yayın organına bir ceza yok, erişim engeli yok. 4,5 yıldır yayında. Retweet eden başka birisine de ceza yok ama günah keçisi benim. Bir orta oyunu oynanıyor Türkiye’de. Buradaki hukuksuzluğu anlamak için hukukçu olmanıza gerek yok. Sıradan sokaktaki bir vatandaş bunu çok iyi anlıyor. Bu ceza verildikten sonra yargılamanın durması gerekiyordu. Anayasa 14’teki kısıtlayıcı hallere dahil değilim. ‘Propaganda yapmış’ olsam bile Anayasa 14’teki kısıtlamalara dahil değilim, dokunulmazlığım devam ediyordu. Buna rağmen devam etti ve Yargıtay, bir hakimin çok nitelikli bir itirazına rağmen 16 sayfa itiraz eden hakim yazı yazıyor, 4 sayfayı 4 tane hakim yazıyor. Buradaki garabeti görüyor musunuz? 4’ü demek ki hukuki davranmıyor ve birisi sonuna kadar bir hukuk manifestosu yazıyor.”

“Mustafa Şentop insan içine çıkamayacak biri, yazıklar olsun ona”

AKP’li Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a tepki gösteren Gergerlioğlu, “Milletimizin Meclisi’nin Başkanı, milletin hakkını hukukunu korumakla görevlidir” diye belirterek şöyle konuştu:

“Akabinde bu ceza onaylandı Şubat’ta ve Meclis Başkanı Şentop’u defalarca uyarmamıza rağmen, anayasa hukukçularının tüm uyarmasına rağmen… Hepsi itiraz etti. Nasıl etmesinler? Anayasayı çiğniyen bir karar var. Tek bir allahın kulu bu ceza doğrudur diyemedi. Ama tüm uyarılara rağmen Mustafa Şentop bu kararı Meclis’te okuttu. Ben Mustafa Şentop’a Meclis Başkanı olarak Anayasa’yı korumadığı için, milletvekillerini koruması gerektiği halde dokunulmazlığımızı korumadığı için, millet iradesini korumadığı için ‘Yazıklar olsun’ diyorum ve Mustafa Şentop’u tüm kamuoyunun önünde istifaya davet ediyorum. Meclis’in onurunu, haysiyetini, millet iradesini, milletvekillerinin hakkını hukukunu ayaklar altına almış bir insandır, insan içine çıkamayacak bir insandır. Yazıklar olsun ona.”

“Anayasa Mahkemesi buna dur diyebilir”

Anayasa Mahkemesi’ne ‘adalet’ çağrısı yağan HDP’li Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi neyi bekliyor? Anayasa uygulanmadıktan sonra bu topraklarda neye güvenebilirim. Siyasi iktidar yargıyı ele geçirmiş olabilir. Ama son kale, Anayasa Mahkemesi buna dur diyebilir. Ben bu mahkemeden adalet bekliyorum. Ben bir ton insan hakkı ihaliyle uğramış bir insanım. Zulümleri eleştirdiğim için mi bana bunlar yaşatılıyor?” 

Adalet Nöbeti sürecek

Ömer Faruk Gergerlioğlu, yaptığı açıklama sonrası Adalet Nöbeti’ni HDP Genel Merkezi’nde sürdüreceğini belirtti. Saat 10.00 ile 17.00 arasında düzenlenecek nöbete, HDP’li milletvekilleri de destek verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir