GündemKadın

AKP, İstanbul Sözleşmesi kararını 8 ay önce almış

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden kararını değerlendiren parti kaynakları, kararın aylar önce alındığını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılması sonrası başlayan tartışmalar sürerken, kararın iptali için de Danıştay’da birçok kişi ve kurum tarafından dava açılmıştı. AKP kaynaklarına göre ise bu karar sürpriz değil.

“İstanbul Sözleşmesi’nden zihnen çıkmıştık, resmi olarak da çıktık”

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, AKP’li bir parti yöneticisi sözleşmenin feshine Ayasofya Cami’si ibadete açılmadan önce Temmuz 2020’de karar verildi. Geçen 8 aylık zaman diliminde de Avrupa Konseyi nezdinde bazı süreçler beklendi ve geçen hafta fesih kararı yayımlandı. AKP’de bu karar için, “İstanbul Sözleşmesi’nden zihnen çıkmıştık, şimdi resmi olarak da çıktık” yorumu yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Başlangıçta kadın haklarının güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir. Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararı alması da bu nedene dayanmaktadır” denildi. AKP’li kaynaklara göre ise konu sadece bir ‘manipülasyon’ değil. Uluslararası sözleşmeleri işler hale getirmek için ona uygun yasalar yapılması zorunluluğuna işaret eden bir yönetici bu kapsamda eşcinselliğin eğitim ve toplum hayatında varlığını kabule dair düzenlemeler yapılmasının gerektiğini, ‘toplumun temeli ailedir’ anlayışı ile hareket eden AKP’nin ise bunu kabul edemeyeceğini söyledi.

AKP, ‘sözleşme bir kanun değil’ diyor

Çok sayıda hukukçu fesih kararının Anayasa ve kanunlara aykırı olarak yapıldığı görüşünde. Meclis onayından geçen bir sözleşmeden ancak aynı yolla çıkışın mümkün olduğu savunuluyor. Bu kapsamda kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için çok sayıda dava açılmaya başlandı. AKP’li kaynaklara göre ise sözleşme bir kanun değil. Uluslararası sözleşmeler Meclis’te ‘Anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunmasına dair kanun’ olarak görüşülüyor, “Biz bu anlamda kanun yapmıyoruz. Yürütmenin yaptığı anlaşmayı onaylıyoruz” deniliyor.

Benzer örnekler

Edinilen bilgiye göre İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi ilk örnek de değil. 11 Ekim 2018 tarihinde ‘1975 Tarihli Hayvanların Uluslararası Nakliyat Sırasında Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’ Ek Protokol ile birlikte Cumhurbaşkanı kararı ile feshedildi. 30 Ekim 2020 tarihinde ise ‘Sportif Karşılaşmalarda ve Özellikle Futbol Maçlarında Seyircilerin Şiddet Gösterilerine ve Taşkınlıklarına Dair Avrupa Sözleşmesi’nin 1 Aralık 2020’de sona ermesini içeren Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Her iki karar da 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 3. Maddesi’ne dayandırıldı. Bu iki sözleşme de Meclis’te onaylanmış sözleşmelerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir