Kültür SanatManşet - YanTüm Haberler

Genco Erkal hakkında ‘Erdoğan’a hakaret’ten iddianame düzenlendi

2016 yılında Genco Erkal hakkında Emniyet’e yapılan ihbar, beş yıl sonra değerlendirmeye alındı. Erkal’ın üç farklı paylaşımında Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edilerek 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi. ‘Suçun aleni ve zincirleme işlendiği’ gerekçesiyle cezanın artırılması istendi.

83 yaşındaki Tiyatrcou Genco Erkal hakkında ‘Cumhuraşkanı’na hakaret’ iddiasıyla iddianame düzenlendi. Hakaret iddiasına ikisi 2016 yılında, diğeri 2020 yılında atılmış üç ayrı tweet referans alındı.

İddianameye göre Genco Erkal hakkında 20 Temmuz 2016’da İ.K. tarafından e-mail yoluyla Emniyet’e ihbarda bulunuldu. İhbar beş yıl sonra işleme kondu ve bir araştırma raporu hazırlandı. Erkal’ın hesabında inceleme yapılarak, üç tweetin suç içerdiği öne sürüldü.

Suç denilen tweetler

Söz konusu tweetlerdeki ifadeler şöyle:

  • 7 Haziran 2016: Ailenin çocuk doğurup doğurmayacağına karışacağına diplomayı ortaya bir koy bakalım. Arkadaşın rektörden de olsa, sahte de olsa görelim şunu.
  • 16 Kasım 2016: Başkanlık sistemi yetmez. Türk usulü çobanlık sistemi olsun.
  • 16 Ağustos 2020: ‘Erdoğan, Ayder Yaylası’nda 2022’ye kadar çalışmanın bitirilmesini hedefliyoruz.’ Eyvaaah, güzelim doğa harikası Ayder Yaylası’nı bitirmeye karar vermiş. Parmağının değdiği yeri beton edip kurutuyor.

“Yoksulları daha yoksul kılan bir düzene karşıyım”

İddianamede Genco Erkal’ın ifadesi de yer aldı. Paylaşımların kendisine ait olduğunu kabul eden Erkal, “Hiçbir zaman hakaret yoluna başvurmadım. Bunu kendime yakıştırmam. Ben Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne, çevre katliamlarına, laik bir ülkede sürekli din olgusunun siyasi malzeme olarak kullanılmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, insanların düşünceleri nedeniyle hapis yatmasına, yoksulları daha yoksul kılan bir düzene karşıyım. Buna ilişkin görüşlerimi eleştiri sınırları içerisinde aktardım.” ifadelerini kullandı.

İddianame değerlendirilmek üzere İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesi halinde 83 yaşındaki tiyatrocu önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Tıklayın: Genco Erkal’dan Cumhuriyet’e ‘ihbarcılık’ tepkisi

Tıklayın: Genco Erkal: Bu iktidar insanların ekmeğiyle oynuyor

Tıklayın: Güvenç Dağüstün gözaltına alındı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir