Kültür SanatManşet - Yan

Genco Erkal: Bu iktidar insanların ekmeğiyle oynuyor

Genco Erkal, sanattaki ortamını değerlendirdi, “Bu iktidar insanların ekmeğiyle oynuyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla ifadesi alınan 83 yaşındaki Tiyatro Sanatçısı Geno Erkal açıklamalarda bulundu.

“60 yıldır politik tiyatro yapıyorum, işim bu” diyen Erkal, iktidarın politikalarını eleştirirken, Gezi direnişini dönemini hatırlatarak “İnsanların ekmeğiyle oynuyor bu iktidar” ifadelerini kullandı.

Erkal, TELE 1’de Hakan Aksay’ın sunduğu Ne Olacak isimli programda tiyatro ve sanattaki baskıyı şu şekilde değerlendirdi:

“60 yıldır politik tiyatro yapıyorum, işim bu”

“Ben kendime böyle zor bir yol seçtim. Eğlenceli tiyatro yapabilirdim. İnsanlar gibi hoş vakit geçirerek günümü gün edebilirdim. Çok daha fazla para kazanırdım. Ama ben zor yolu seçtim. Ben politik tiyatro yapıyorum 60 yıldır beri ama işim bu. Sosyal medyada da ifade ediyorum kendimi düşüncelerimi. Çok dikkatliyimdir bu konuda. Üslup çok önemli. Bu işte hakaret hiç olmaz bu işte. Özel hayatımda da kimseyle hakaret ilişkisi içinde bulunmadım. O yüzden hakaret deyince çok şaşırdım tabi.

“Muhalefetin en ufak dozuna bile tahammül yok”

Aslında zamanın ruhu böyle. Bu iktidarın hastalığı bu. Muhalefetin en ufak dozuna bile tahammül yok. Eğer iktidardaysanız bu kadar uzun süre ve de çok yanlış işler yapıyorsanız insanlar sizi eleştirecek siz de buna hazırlıklı olmak zorundasınız. Hemen bir savunma mekanizmasına giriliyor. Hemen hakarete alıyorlar.

“5 yıl sonra mı akılları başlarına geliyor?”

Ben gittim tabii. Savcı beye ne demek istediğimi anlattım. Düşüncelerimin ne olduğunu 60 yıldır bu işi yaptığımı. Politik tiyatro olduğunu ve politik tiyatronun da aktif olan önemli temsilcilerinden biri olduğumu ve nelere karşı olduğumu birebir anlattım. 7 tweet söz konusu Bunların beşi 2016 yılına ait. 5 yıl bunlar bir dosyada tutulmaya başlamış ama 5 yıl sonra mı akılları başlarına geliyor bunu ne avukatım ne ben anlayamadık.

“İnsanların ekmeğiyle oynuyor bu iktidar”

Gezi olaylarına muhalefet eden kişileri biat etmeye zorladılar işsiz bıraktılar, televizyonlara çıkartmadılar. Ödenekli tiyatrodalarsa oralardan attırdılar, görevlerine son verdirdiler. Bu etrafa gözdağı verme amacı taşıyor. Biz alır götürürüz, aç kalırsınız. İnsanların resmen ekmeğiyle oynuyor bu iktidar. Düşünün onların aileleri çolukları çocukları var. Televizyonda rol verilmesine engel olunuyor.

“Muhalefeti her konuda susturmaya alışkın oldukları için sanatı da engelliyorlar”

Bizi de salonsuz bırakmakla tehdit ettiler. Nitekim Muharrem Karaca salonundaki duvarındaki çatlakları bahane ederek burası deprem yönetmeliğine uygun değil diyerek kapattılar bizi oradan attılar. 30 küsür yıldır Kültür Bakanlığı’ndan aldığımız yardımları kestiler. Anadolu’ya turneye çıktığımız vakit çok zorluklarla karşılaşıyoruz çünkü oynayacağımız oyunların önemli bir bölümü üniversitelere ait. Onlara tepeden ya onlara muhalif olanlara salon vermeyin deniyor ya da onlar kendilerine oto sansür uyguluyorlar. Bunlara verirsek başımıza bir şey gelir. Aman biz sağlama alalım diyerek yani bu iktidar sanatın böylece yollarını kesiyor ve adalet, medya konusu her yeri kontrol altında tutup muhalefeti her konuda susturmaya alışkın oldukları için sanatı tiyatroyu da böylece engelliyorlar. Onların da politikası o.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir